Zadawanie pytań na rozmowie kwalifikacyjnej

Doradca zawodowy Warszawa: doradca-zawodowy-kariery-warszawa-konsultacje-online-pomoc-rozmowa-kwalifikacyjna-cv-lm-testyZachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej

Przyszli pracownicy przed spotkaniem z rekruterem mają wiele wątpliwości:
1. Jak wygląda rozmowa kwalifikacyjna?
2. Czy na rozmowie kwalifikacyjnej mogę zadawać swoje pytania, czy może jest to niegrzeczne?

Otóż, w największym skrócie:

Warto w rozmowie używać schematu:
Pytanie * Sprecyzowanie * Odpowiedź * Rozwinięcie * Podsumowanie * Zadanie swojego pytania

PYTANIE zadajemy, gdy chcemy się czegoś dowiedzieć. Warto przedtem pomyśleć, żeby nie wyjść na niezorientowanego w temacie lub nie słuchającego przedmówcy. Jakie pytanie, taka odpowiedź: banalne * ładna dziś pogoda * wymaga odpowiedzi w tym samym stylu.

PRZYKŁAD:

Gdy podczas rozmowy kwalifikacyjnej do pracy w bibliotece zostanie Ci zadane pytanie:
-PROSZĘ MI POWIEDZIEĆ, JAK RADZI SOBIE PANI Z ŁĄCZENIEM PRACY OGRODNIKA I BIBLIOTEKARZA?

możesz SPRECYZOWAĆ, czyli uściślić pytanie, sprawdzić, czy dobrze zrozumiałeś rozmówcę.

-ROZUMIEM, ŻE INTERESUJE PANIĄ, JAK WYGLĄDA MÓJ DZIEŃ PRACY?

Jeśli uzyskasz odpowiedź tak, to ODPOWIADASZ: tak, nie, wiem, że… itd.

To pierwsza cześć naszej wypowiedzi, warto więc na wstępie odpowiedzieć i patrzeć, czy to wystarczy (a zwykle jest uznawane za zbyt suche i zdawkowe i rozmówca ma nas ochotę pociągnąć dalej za język i wydusić resztę informacji). Ułatwmy mu zadanie, przechodząc płynnie do rozwinięcia tematu w drugim zdaniu.

– JUŻ 3 LATA ZAJMUJE SIĘ PROWADZENIEM BIBLIOTEKI I UPRAWĄ PRZYKLASZTORNEGO OGRODU.

ROZWINIĘCIE pojawia się tylko w drugim i ewentualnie w trzecim zdaniu naszej odpowiedzi, jeśli coś przedstawiamy lub opisujemy. Inaczej może być znudzony lub nam przerwać, wprowadzając nerwowa atmosferę

– SĄ ONE POŁOŻONE BLISKO SIEBIE, A PONIEWAŻ ZWYKLE INTENSYWNE GODZINY PRACY W OGRODZIE WYPADAJĄ RANO, A BIBLIOTEKI PO POŁUDNIU, TO ŁATWO MOŻNA SKUPIĆ SIĘ NA JEDNEJ, A NASTĘPNIE NA DRUGIEJ PRACY.

PODSUMOWANIE. Jeśli wypowiedź była długa i delikwent mógł nieco przysnąć, to warto w skrócie powtórzyć, o czym była mowa. Podsumowanie może też występować bezpośrednio po zadaniu pytania, np.: jako stwierdzenie:
* bardzo dobre pytanie
* świetnie, że o to zapytałeś,

co dodatkowo wprowadza pytającego w świetny humor, że jest taki spostrzegawczy i inteligentny. Używać z umiarem, wymawiać swobodnie.

– GRUNT TO DOBRA ORGANIZACJA. (od początku chodziło o rozwianie obaw, czy sobie poradzimy)

Zadanie swojego pytania jest ważne, jeśli ma to być rozmowa, a nie wypytywanie przez jedną ze stron. Zresztą zadawanie pytań świadczy o inteligencji i ciekawości, a także o tym, że słuchamy i jesteśmy gotowi wykorzystać nowe informacje. No i bardzo się przydaje, gdy chcemy zmienić temat rozmowy: zadajemy pytanie i teraz on niech się martwi i wymyśla odpowiedzi, a my sobie posiedzimy i pomyślimy, czym by tu zabłysnąć. W końcu mówi się wolniej niż myśli.

– CZY CHCIAŁABY PANI, ŻEBYM TUTAJ ZAJMOWAŁA SIĘ OPRÓCZ BIBLIOTEKI TAKŻE OGRODEM?

I wysłuchanie odpowiedzi:
– Ależ nie, po prostu, jak pewnie Pani zauważyła, jest tu dużo kwiatów. Chciałabym, żeby opiekował się nimi ktoś, kto ma dobrą rękę do roślin.

Czy teraz już wiesz, o czym teraz, po uzyskaniu tej wiadomości, masz się skupić?

Sukcesów w pracy życzę

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

Artykuły o rozmowie kwalifikacyjnej :

Dodaj komentarz

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.