Czytanie to moje ulubione zajęcie

Drugim jest słuchanie tego, co inni mają do powiedzenia :-)

doradca-praca-zawod-kariera-warszawa-pomoc-rozmowa-kwalifikacyjnaPonieważ pytacie w listach, jakie lektury pomogą w staniu się osobą bardziej… dojrzałą? rozwiniętą? zamieszczam tu kilka pozycji, które rozjaśniają horyzonty :-)

Co ciekawe, spotkałam ludzi, którzy nie znają tego wielkiego działu bibliotecznego, jakim są poradniki rozwojowe. A jak ich zapytać, czy wiedzą, że z książek można się nauczyć pewności siebie (no, raczej dowiedzieć o sposobach jej budowania, ale to i tak dużo), to jeszcze zapytają:

-Chyba żartujesz?

Nie, nie żartuję i daję spis lektur, od których można zaczać swój rozwój osobisty i zawodowy.1. Autorka: Florence Littauer. Wybrałam tylko kilka pozycji jest ich dużo więcej:

 • Twoje drzewo osobowości
 • Odważ się marzyć
 • Słowa zachęty
 • Odkryj dobre strony trudnych czasów
 • Rozpędź czarne chmury

To dzięki tym książkom zaczęła sie moja przygoda z rozwojem człowieka. Cenię autorkę  za poczucie humoru, spostrzegawczość i umiejętność opowiadania historii. Koncentruje się ona na wyszukiwaniu zalet  każdego człowieka i wykorzystywaniu jego naturalnego potencjału. A każdy jest stworzony do tego, by być wielkim, należy się tylko zdecydować, jaka to wielkość ma być…

2. John Roger i Peter McWilliams, Czas działania.
Tajemnica zrealizowanych marzeń polega na działaniu – tak piszą autorzy i jest to prawda. Szczególnie przydatna książka dla tych, którzy mają tendencję do odwlekania działania w złudnej nadziei, że jeszcze nie wszystko jest gotowe i jak tylko skończą.. dopną… przećwiczą po raz setny… to zaczną!

Warto działać z tą jakością, jaką sie ma i podejść do trudnego zadania jak do ubierania choinki:  ubieram ją najlepiej, jak umiem i w to, co mam, żeby jak najszybciej zachwycić sie efektem i zapomnieć o ubieraniu, a zająć się jedzeniem uroczystej kolacji.

3. Jinny S. Ditzler, Twój najlepszy rok. Trening udanego życia.

 • Co osiągnąłem przez ostatnie 12 miesięcy ?
 • Jakie spotkały mnie największe zawody ?
 • Czego się nauczyłem ?
 • W jaki sposób ograniczam siebie ?
 • Jakie nowe ramy nadam swojemu życiu w przyszłym roku ?
 • Na czym najbadziej skupię się w przyszłym roku ?
 • Jakie role odgrywam w życiu ?
 • Jakie wartości kryją się za tymi rolami ?
 • Jakie są moje cele w każdej z tych ról ?
 • Jakich dziesięć głównych celi stawiam sobie na przyszły rok ?

Jeśli zadajesz sobie te pytania, ta książka jest dla Ciebie!

4. Heinz Goldmann Jak zdobywać klientów

Droga, ale przydatna.  Mnóstwo pomysłów, rad, idei i przykładów z praktyki. Na pewno pisana przez fachowca znającego sie na rzeczy. Jeśli chcesz rzeczywiście zostać dobrym sprzedawcą, to poczytaj, bo nie ma nic lepszego niż spojrzenie jeszcze raz na zagadnienie z nieco innego punktu widzenia.

5. Dale Carnegie Jak zdobyć przyjacioł  i zjednac sobie ludzi

To wszystko jest tak oczywiste, że oczywiście prawie nikt tego nie stosuje. A warto choćby dlatego, by mieć grono sprawdzonych przyjaciół i ludzkie zaufanie.  Ta książka i inne pozycje Dale Carnegie to już klasyka, ale wciąż chętnie czytana, jako że ludzkość wciąż ma te same problemy mimo wysiłków terapeutów, trenerów sukcesu i własnych.
 6. Tim Connor, Sprzedaż doskonała

Każdy codziennie coś sprzedaje – samego siebie, swoje idee, produkty lub usługi, choć niektórzy nawet o tym nie wiedzą ( tak jak nie wiedzą, że mówią prozą). Kreatywność i komunikacja jest tu pokazana jako klucz do SPRZEDAŻY DOSKONAŁEJ. Wyjdzie albo nie, ale na pewno ta książka kieruje Cię na drogę osobistego sukcesu w sprzedaży!

7. Joe Girard, Stanley H. Brown Każdemu sprzedasz wszystko co zechcesz

Moja ulubiona pozycja z działu sprzedaż – lekka, dowcipna i z polotem. Z motywem Kopciuszka – od biedaka do milionera i pomysłami, które są oczywiste, ale rzadko kto odważa sie je zastosować. Jak robić to z wdziękiem i nie traktować swojego zawodu jako misji dziejowej, ale mieć przy sprzedaży nieco zabawy radzi sprzedawca samochodów.

 8. Wolfgang Hars Jestem dobry

Dobra reklama samego siebie? Jeśli masz z tym kłopoty lub uważasz, że to tylko dla miernot, które wykorzystują ją, by istnieć – przeczytaj!  Dowiesz się, dlaczego bez dobrej autoreklamy nic się dzisiaj nie może powieść.  Jak się wyróżnić, oderwać od przeciętności i znaleźć się w gronie ludzi sukcesu pisze  znawca marketingu.

9. Spencer Johnson Kto zabrał mój ser?

Prosta, a pełna treści rzecz o myszach i ludziach (nie,  to nie John Steinback w nowym wydaniu). Dla tych kultowych już dziś postaci ser jest sensem życia Świat jednak zmienia się nieustannie – rzecz w tym, aby potrafić się do tych zmian dostosować. Czy to potrafisz?

I dodatkowo (z prowadzonego przeze mnie warsztatu Sukces Gabinetu Psychologicznego):

1. Rozwój osobisty / zawodowy
* Model biznesowy. TY-T. Clark, A. Osterwalder, Y. Pigneur
* Getting Things Done – D Allen
* 7 nawyków skutecznego działania – S. R. Covey

2.Sprzedaż i marketing
* Jak przetrwać i odnieść sukces w biznesie – Frank Bettger
* Sztuka profesjonalnej sprzedaży, Zig Ziglar
* Każdemu sprzedasz wszystko, co zechcesz, J.Girard

3.Budowanie firmy
* Zacznij od dlaczego – Simon Sinek

wlasna firma biznes pomysl szkolenie

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

 

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.