Lata trzydzieste, lata czterdzieste…

Wyzwania  doradcy zawodowego:

doradca-zawodowy-kariery-warszawa-online-skype-internet-pomocOpiszę dziś syndrom, który nazwałam: lata trzydzieste, lata czterdzieste.

Jeśli ktoś jest kinomanem albo jest trochę starszy niż 30 lat to pamięta, że był film o podobnym tytule „Lata dwudzieste, lata trzydzieste” i dotyczył czegoś zupełnie innego niż to, a czym teraz napisze, ale tytuł sparafrazowałam i zapożyczyłam:

A teraz ad rem.

Czasem przychodzą do mnie osoby dojrzałe, pracujące albo i niepracujące, które nie za bardzo wiedzą, co mogliby robić ze swoim życiem zawodowym  i martwią się:

 • że są jedyni na świecie z tym problemem,
 • że są tacy niepoukładani,
 • że nie mogą sami znaleźć swojego sposobu żeby się spełniać.

Opowiadam wtedy w ramach pocieszania, że wiele osób, które do mnie przychodzą ma podobne odczucia i przemyślenia. Zwykle takie myślenie powoduje graniczny wiek – 30 i 40 rok życia. Jakoś ta okrągła liczba lat skłania do przemyśleń :-)

Trzydziestoletni człowiek już zdążył np. skończyć studia i trochę popracować. I wówczas, gdy ma lat 24, 25 lub 32 pierwszy raz a niego spływa taka refleksja: jak to?

 • Czy to już wszystko w moim życiu zawodowym?
 • Czy tak już będzie zawsze?
 • Czy można zrobić coś inaczej ?
 • Może te moje wybory  – wybór szlaku nauki, studia – ne były do końca dobre, bo ja bym tak naprawdę to chciał robić coś innego. Tylko co?
 • Przecież moje życie zawodowe mogłoby wyglądać inaczej. I być lepiej zorganizowane.

Z moich obserwacji wynika, że drugi raz w życiu taka sytuacja pojawia się koło czterdziestki. Szczególnie tym osobom, które w swoich latach trzydziestych miały dobrą pracę i były na tyle zajęte swoim życiem, że nie załapały się na pierwszy przełom.

Wnioski doradcy zawodowego:

Nie ma nic złego w tym, że nie wiesz, co chcesz w życiu robić. Złe jest dopiero to, że nawet jeśli Ci z tym niewygodnie, nic nie robisz i tkwisz w miejscu.

Tak mniej więcej co 10 lat dobrze by było, żeby się zastanowić i zadać sobie pytania:

 • Czego chcę od  życia?
 • Co mogę ulepszyć w swoim życiu zawodowym?

Na pocieszenie powiem, że osoby koło 50 tez się trafiają, tylko dużo rzadziej – większość bardziej myśli o emeryturze, niż o rozwoju kariery. Nie jest to może mądre, bo po 50 czeka na nas inne kariery, ale za to powszechne.

Więc:

Wykorzystaj swoje lata 30 i 40 na poznanie siebie (i każdą następną dekadę też), by dowiedzieć się co możesz robić. Sposoby są różne:

 • czytaj książki,
 • oglądaj wartościowe filmy,
 • inspiruj się innymi osobami,
 • idź do doradcy zawodowego, lub do kogokolwiek innego, kto ma inne niż Ty spojrzenie na rzeczywistość.

Bardzo rozszerza horyzonty i pomaga odnaleźć swoją zawodową ścieżkę takie niespoczywanie na laurach i szukanie siebie :-).

wlasna firma biznes pomysl szkolenie

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

 

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii dolnośląskie: Wrocław, Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Doradztwo zawodowe online / Skype / Warszawa, Jak zaplanować swoją karierę?, Jaki zawód wybrać?, kujawsko-pomorskie: Bydgoszcz, Toruń, lubelskie: Lublin, Biała Podlaska, lubuskie: Gorzów Wielkopolski, Zielona Góra, mazowieckie: Warszawa, Ciechanów, Radom, Mława, Sochaczew, Łowicz, małopolskie: Kraków, opolskie: Opole, podkarpackie: Rzeszów, podlaskie: Białystok, Pomoc w szukaniu pracy, pomorskie: Gdańsk, Gdynia, Sopot, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Rozmowa Kwalifikacyjna, Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej, Szkolenia w Warszawie, warmińsko-mazurskie: Olsztyn, Wielka Brytania, wielkopolskie: Poznań, zachodniopomorskie: Szczecin, Zmiana kariery, łódzkie: Łódź, Kutno, Skierniewice, śląskie: Katowice, Rybnik, świętokrzyskie: Kielce, Końskie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s