Rzuciłem studia i co dalej?

Pytania do doradcy zawodowego

Mój syn rzucił studia. Nie wie, co chce robić. I co dalej?

doradca-zawodowy-warszawa-online-kariera-praca-studia-rozwoj-naukaWłaściwie chyba powinnam zatytułować: mój  syn / moja córka rzuciła studia, bo to właśnie rodzice tych… dzieci? chcą, żebym wytłumaczyła ich pociechom, że źle robią.

Albo rodzice są w rozpaczy, że ich wspaniały, świetnie się zapowiadający potomek rzuca studia i nie wie, co dalej.

Ale i studenci są smutni i w rozterce :-(

Odpowiada doradca zawodowy:

Co można zrobić, jeśli się rzuciło studia?

Zwykle rolę tu gra   jeden z 2 elementów:

  1. Rozczarowanie tematyką  studiów lub sposobem prowadzenia studiów.

Szczególnie w opałach są studenci czynni, chcący praktyki, którzy trafiają do uczelni skostniałych teoretyków-tetryków (celowo nie wymieniam nazw, ale są takie – niektóre bardzo znane i prestiżowe).

Na dodatek na pierwszym roku jest wiele zajęć powtórzeniowych z liceum (ja miałam  chemię, matematykę, fizykę) i nijak student nie może sobie wyobrazić, jak mu się to przyda w pracy. Raczej chciałby zacząć działać, tworzyć, nauczyć się zawodu, a tu nuda znana ze szkoły…

2. Młody człowiek interesował się wszystkim po trochu i nie miał sprecyzowanych zainteresowań, na wybrana uczelnię / kierunek  poszedł za namową rodziców lub kolegów. I czasem już po miesiącu się okazuje, że wybrany kierunek to nie to, o co chodzi… Ale w ogóle nie wiadomo, o co takiemu studentowi w życiu chodzi, wiec o co chodzi ?:-)

O czas chodzi – spędzony produktywnie, nad czymś co rozwija i o poczucie, że robi się coś pożytecznego w życiu. Na razie dla siebie (nauka) ale w przyszłości także dla innych (spożytkuję to, czego się nauczę i będę świetnym lekarzem dziecięcym).

Tu świetnie się sprawdza rozmowa prowadzona przez doradcę w kierunku marzeń, pragnień, zamiarów.

Warto rozważyć:

Zanim się podejmie studia – zrobić sobie roczną przerwę od nauki (gap year). To czasem nie jest jednak dobry pomysł, szczególnie jeśli w czasie tego roku student nie zbiera nowych doświadczeń (nie idzie do pracy, nie wyjeżdża za granicę lub choćby do innego miasta). Po prostu jest to wtedy rok stracony nie-wiadomo-na-co.

Zanim się podejmie studia – porozmawiać z doradca zawodowym o swoich rozterkach (często młodzi ludzie wahają się między 2-3 kierunkami studiów, radami babci i wujka). Doradca opowie, z czym się wiąże studiowanie danego kierunku, co można po nim robić  i jakie jest zapotrzebowanie na specjalistów z danego kierunku na rynku pracy.

Jeśli już się studia rzuciło, bo już brak było sił i ochoty, ale dalej się nie ma pomysłu, co w życiu robić – przyjść do doradcy i poprosić o pomoc ( na przykład zrobienie testu osobowości zawodowej lub testu MTBI).

Doradca pewnie też spyta o plany na przyszłość (kariera, rodzina, miejsce zamieszkania, plany finansowe itp) Sama przed konsultacjami wysyłam listę 20 pytań, które warto sobie przemyśleć pod kątem planowanego życia. I nawet jak się nie zna wszystkich odpowiedzi, to i tak w głowie zaczyna coś świtać :-)

Doradca zawodowy popatrzy na Ciebie nie jak rodzić, ale jako przyszły rekruter – zobaczy Twoje zalety, powie, czego się powinieneś nauczyć, bo inaczej Twoje życie zawodowe będzie ciężkie. Jest wiele umiejętności przydatnych na każdym stanowisku, których w szkole podstawowej nie uczą, w gimnazjum i liceum nie uczą, na studiach też nie – a potem nagle w pracy masz je umieć i wykorzystywać.

Tak że nie martw się, że rzuciłeś studia (ewentualnie córka rzuciła) tylko przyślij ją do mnie i już ja się nią zajmę. Oby to nie był rok stracony na użalanie się nad sobą, tylko na zyskanie dojrzałości i pewności siebie.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

 

 

 

 

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Co studiować?, Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak poznac swoje predyspozycje?, Jak zaplanować swoją karierę?, Jaki zawód wybrać?, Jakie studia wybrać?. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s