Praca w administracji, biznesie i NGO

awans

Okiem doradcy zawodowego:

Administracja, biznes i tzw. trzeci sektor.

Są to 3 różne części rynku, różne też jest w nich podejście do pracy. Chciałam Ci przybliżyć, na co się decydujesz podejmując pracę w każdej z nich.

Moje oceny są oczywiście subiektywne, ale popracowałam   ew. współpracowałam ze wszystkimi sektorami i mam pewne przemyślenia, którymi się z Tobą chętnie podzielę.

1. Administracja państwowa ( brzydko mówiąc budżetówka).

Najbardziej zhierarchizowana, z tendencją do biurokracji. Celów biznesowych właściwie brak, a jeśli organizacja nie ma na  celu zarabiania pieniędzy , to często celem istnienia takiej struktury jest jej własne przetrwanie, bez dbania o jakość pracy. Wynagrodzenie stałe, czasem podwyżki i premie (nie wszędzie jednakowe). Do tej grupy należą  biura gminne, urzędy, szkoły, policja, wojsko, przedszkola i żłobki itp. Finansuje je państwo.

ZALETY:

 • zwykle stałe godziny pracy – rzadko w którym urzędzie nie są przestrzegane godziny urzędowania. Czasem bierze się prace do zrobienia w domu, ale to zależy od zorganizowania pracy.
 • względne bezpieczeństwo zatrudnienia i dzieci rodzenia. Jest pewność, że jak się wróci po urlopie macierzyńskim, miejsce się znajdzie.
 • zwykle wszechwładny szef, od którego wiele zależy. Im wyżej w hierarchii państwowej, tym częściej potrafi się zmienić wraz ze zmianą rządu.

2. NGO (Non-Govermental Organisations – organizacje pozarządowe, czyli fundacje, stowarzyszenia itp.)

Cel istnienia – podawany w statucie organizacji, np. Pajacyk stawia sobie za cel celem zbieranie środków pieniężnych na dożywianie dzieci w szkołach w całej Polsce.

Coraz popularniejsze miejsce do stałej pracy. Zwykle struktura mniej formalna. Tendencja do łączenia obowiązków – szansa dla tych, którzy chcą zmienić ścieżkę kariery. Stabilność zatrudnienia zależna  od sposobu finansowania – lepsze zarobki w organizacjach sponsorowanych przez firmy, mniejsza – w organizacjach samodzielnie zdobywających fundusze dzięki projektom i pozyskiwanych sponsorom. Często zatrudnienie tylko na czas trwania projektu.

ZALETY:

 • zmienność zadań, dużo różnorodnych obowiązków – ciągła nauka i rozwój
 • możliwość zagranicznych i krajowych wyjazdów (w projektach międzynarodowych)
 • poznawanie nowych ludzi, zwykle z ciekawymi pasjami

Jak szukać pracy w organizacjach pozarzadowych?

3. Firmy prywatne

Nastawienie na realizację celów biznesowych,  czyli zarabianie pieniędzy. To pieniądz jest wyznacznikiem sukcesu firmy. Ponosi to za sobą rywalizację, ciągłe dokształcanie, kreatywne myślenie, wykorzystywanie ludzi dla swoich celów. Liczy się efektywność!

ZALETY:

 • konkretne, mierzalne efekty pracy
 • usystematyzowanie działania prowadzące do celu pod kierunkiem szefów
 • rozwój potrzebnych firmie Twoich umiejętności

Celowo nie piszę  o zarobkach w tych trzech sektorach, bo  w obrębie jednej grupy cechuje je bardzo duża rozpiętość.

Zdecyduj,jaką pracę chcesz mieć. Trudno jest przeskoczyć z pracy państwowej do biznesu – inna mentalność, inne spojrzenie na cel istnienia. Wbrew temu, co mówi się o elastyczności człowieka, nie jest on elastyczny  w nieskończoność.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak zaplanować swoją karierę? i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Praca w administracji, biznesie i NGO

 1. Pingback: Kariera: Zmiana zawodu « Praca i kariera

 2. Justyna pisze:

  Bardzo ciekawy artykuł. Jestem budżetówka próbująca swoich sił w biznesie i przyznam się szczerze że wybrałam drogę ewolucji. Nadal pracuję w szkole ale w wakacje i w ciągu roku kontynuuję pracę w biznesie. Znacznie ogranicza mi to możliwości rozwijania biznesu, ale zdecydowanie zwiększa bezpieczeństwo. Niestety doba ma tylko 24 godziny. Ale gdy przejdę na emeryturę już wiem że będę miała z czego żyć. Na państwowym czeka mnie wegetacja „za dużo żeby umrzeć a za mało żeby życ”.
  Pozdrawiam
  Justyna

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s