7 problemów, jakich nie chcesz mieć w pracy

Pytanie od doradcy kariery:

doradca-zawodowy-kariery-praca-wybor-zajecia-zawodu-warszawa-onlineJakie problemy chciałbyś mieć w pracy?

Naprawdę KAŻDY powinien się nad tym pytaniem zastanowić. Pytanie jest  trudne nie tylko na początku życia, kiedy wybieramy ścieżkę nauki, potem też. A warto to wiedzieć, żeby potem… nie mieć problemów, których nie chcemy!

O co w ogóle chodzi w tym pytaniu?

Każdy rodzaj pracy wiąże się z określonymi problemami – i te da się przewidzieć.

  • Jeśli decydujesz się na pracę dentysty – będą do Ciebie przychodzić osoby z bolącymi zębami. Przygotuj się zatem na krew, pot i łzy.
  • Jeśli chcesz być artystą-malarzem, to często musisz być też swoim agentem, marketingowcem, sprzedawcą.
  • Jeśli chcesz pracować w korporacji – przygotuj się na ponadnormatywny czas pracy, głupie polecenia przełożonych i bezsensowne tabelki.

Jasne, że tak nie zawsze musi być – to tylko garść wniosków z opowiadań moich klientów o tym, z czym wiąże się ich praca i czego wcześniej nie wiedzieli, więc nie brali pod uwagę. A teraz okazuje się, że spodziewane plusy z pracy ulegają pod naporem nieznanych minusów.

Wielu z moich klientów przychodzi do doradcy zawodowego właśnie dlatego, żeby razem pomyśleć, co się da zrobić w kwestii usunięcia niechcianych zadań czy uniknięcia niewygodnych spotkań lub zależności.

Tak więc, mimo że jestem zwykle optymistką, tu skłaniam się do realizmu.

Porada doradcy zawodowego:

Praca oznacza, że płacą nam za rozwiązywanie cudzych problemów.

Zastanów się więc:

  1. Jakie i czyje problemy chcesz rozwiązywać ?
  • Jakiego chcesz mieć klienta? (wbrew pozorom pracując w firmie jako księgowa też masz klientów-wewnętrznych).
  • Chcesz pracować samodzielnie, jako szef czy jako podwładny?

2. Jakie chcesz mieć problemy z ludźmi?

Pracujesz samodzielnie czy w zespole?

Jeśli jesteś z natury samotnikiem i świetnie się czujesz wówczas, gdy sam od początku do końca jesteś odpowiedzialny za „swój kawałek podłogi”, to prawdopodobnie pracując w zespole denerwują Cię niedotrzymane terminy, niekompetencja itp. rzeczy…

3. Kogo chcesz spotykać?

W różnych pracach obracasz się między różnymi ludźmi…

Przykład: wykształcony intelektualista Pan X założył firmę oferującą remonty. Zatrudnił kilka brygad murarzy, glazurników hydraulików. Interes do tej pory idzie świetnie, ale Pan X właśnie go odsprzedaje pracownikom – jak twierdzi, strasznie schamiał w tej robocie i już nie umie tego wytrzymać.

4. Jakie chcesz mieć kłopoty z pieniędzmi?

Praca stała to i  pensja stała, na czas, czasem premia, ale zbyt częstych zmian na lepsze się nie spodziewaj. Podpisałeś kontrakt na dane zadania za daną kwotę i tyle będziesz dostawać. Wygodne, ale nie każdemu pasuje.

Praca na swoim lub wynagrodzenie prowizyjne – albo nie zarabiasz nic, albo mnóstwo pieniędzy. Można się przyzwyczaić i nauczyć takiego gospodarowania pieniędzmi, żeby pieniądze z okresu prosperity starczyły na okres zastoju. Ale stałości nie ma…

5. Problemy z czasem

Ile czasu dziennie chcesz pracować? Niektórzy pracują osiem godzin i idą  do domu – kierownicy rzadko, na dodatek myślą w domu o pracy. Jeszcze więcej pracują właściciele firm – właściwie cały czas, ale to dla nich przyjemność :-). A można pracować tylko  2 godziny dziennie i być zadowolonym.

6. Stawiasz na karierę, czy na karierę i rodzinę?

Najlepiej, jeśli firma, w której pracujesz, podziela Twoje wartości. Inaczej będą zgrzyty!

7.Problemy z nudą / rutyną

Jeśli w pracy ciągle robisz to samo, to dla jednych jest to sytuacja komfortowa, a dla innych wprost nieznośna.

Myślę, że na tyle znasz siebie, że wiesz, jak praca najbardziej do Ciebie pasuje :-)

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak Awansować?, Jak dbać o Wizerunek Zawodowy?, Jak zaplanować swoją karierę?, Problemy w pracy, Rozwój Zawodowy I Osobisty, Stanowczość i Pewność Siebie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s