Jak Twoja praca wpływa na życie rodzinne?

Z praktyki doradcy zawodowego:

pomoc szukanie pracy doradca zawodowy coach kariery jobcoaching warszawa onlineDziś o tym, jak czasem doradca zawodowy staje się też specem od rozwiązywania problemów… małżeńskich i partnerskich. I robi konkurencję psychologom, mediatorom i innym specjalistom od budowania relacji:-)

Dzieje się tak wówczas, gdy klient trafia do mnie, bo ma kłopoty z pracą, a w trakcie konsultacji okazuje się, że  jego problemy w pracy to konsekwencja określonych wyborów i standardowych zachowań. Tych samych, które ta osoba stosuje poza pracą!

Czyli: nie dostajesz awansu, bo nie umiesz budować relacji z kolegami w pracy. Często się w takich wypadkach zdarza, że nie możesz znaleźć / utrzymać partnera i zbudować stabilnego związku, bo nie umiesz nawiązywać / budować relacji w życiu osobistym. W obu przypadkach możesz trafiając do doradcy zawodowego i działając na rzecz uzdrowienia stosunków w pracy nauczyć się takiego zachowania, które pomoże Ci uzdrowić stosunki z rodziną czy znajomymi.

Takie dwa obrazki z życia jako przykłady (opisy są zawoalowane, imiona zmienione, żeby nikt nie odkrył, że to o niego chodzi – zresztą opisywane przypadki nie są jednostkowe):

1. Kasia i Tomek są małżeństwem, mają 2 dzieci. Obydwoje pracują – Kasia na etacie, Tomek prowadzi własną działalność. I tu zaczyna się problem, bo Tomek:

  • nie ma czasu na wychowywanie dzieci
  • nie ma czasu dla żony
  • najchętniej całe dnie by spędzał w swojej firmie.

Skąd to wiem? Od Kasi, która poskarżyła mi się na męża :-)

Kasia zjawiła się, by zapytać, czy to ona ma za duże wymagania i się czepia ciężko pracującego człowieka, czy też może mąż jest nie całkiem w porządku? I najważniejsze – czy można tę sytuację zmienić?

Po moim zapoznaniu się z sytuacją zasugerowałam Kasi kilka zmian w jej postępowaniu. A potem zjawił się mąż Kasi (namówiony przez żonę).

Chyba na początku obawiał się, że będę na niego krzyczeć :-) Ale w miarę, jak się upewniał, że nie stoję po niczyjej stronie, tylko chcę, żeby znowu w ich rodzinie i pracy było wszystko OK, zaczął współpracować.

EFEKTY?

Prowadzone przez parę do  tej pory rozmowy nie skutkowały, ponieważ były pełne pretensji i poczucia krzywdy, że jedna strona nie docenia starań drugiej. Teraz zaczęli ze sobą rozmawiać stosując poznane techniki, m.in. chwaląc poczynania drugiej strony i doceniając nawzajem swój trud. Udało się też „przy okazji” spokojnie porozmawiać i problem ze spędzaniem przez męża nadgodzin w firmie… zniknął! A życie rodzinne rozkwitło na nowo.

Dlaczego się udało rozwiązać ten niby-związany-z-pracą problem? Bo obie strony tego chciały i postarały się zmienić. Ale też nauczyły się… rozmawiać i słuchać siebie nawzajem oraz dostrzegać nawet to, co nie zostało powiedziane.

I obrazek drugi:

2. Magdalena przyszła z problemem: Wszyscy w pracy już dawno awansowali, a ja nie. Co się dzieje? To jest niepokojące.  Czy to ja coś robię źle?

Okazało się, że to wierzchołek góry lodowej. Problem z nawiązywaniem relacji, który wyszedł przy okazji braku sukcesów zawodowych, o wiele bardziej doskwierał Pani Magdalenie w życiu osobistym. Z zewnątrz – odnosząca sukcesy bizneswomen, w środku – niepewność, brak poczucia własnej wartości oraz  strach, że ktoś odkryje Jej niekompetencje. Tony perfekcjonizmu utrudniającego życie i zero spontaniczności oraz chęć kontrolowania wszystkiego wokół.

 To nie jest łatwe, zmienić swoje odwieczne postępowanie, które doprowadziło Cię tam, gdzie jesteś – w końcu jest częścią Ciebie. Ale jeśli Ty rośniesz, uczysz, zmieniasz się, to może warto zmienić i zachowanie?

Magdalena była zdeterminowana. Nasze pierwsze spotkanie miało miejsce ponad rok temu i jej zachowanie zmieniło się bardzo, choć mówi, że jeszcze nie do końca jest z siebie zadowolona. Ale efekty widać gołym okiem: awansowała, rozkwitła, ma więcej przyjaciół i ukochanego. Jest szczęśliwa, mimo że perfekcjonizm mówi jej, że jeszcze ma sporo do zrobienia :-)

Pierwszy sygnał do zmiany  jest wówczas, gdy

  • podoba Ci się czyjeś zachowanie i też tak chcesz umieć
  • albo wówczas, gdy czyjeś zachowanie Ci się kompletnie nie podoba i go nie akceptujesz
  • albo gdy marzysz o innym życiu.

Sygnałów do zmiany jest wiele – na które z nich  Ty nie zwracasz uwagi?

A możesz mi  pomóc?

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener biznesu. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com * http://annasawczuk.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak Awansować?, Jak dbać o Wizerunek Zawodowy?, Problemy w pracy, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Stanowczość i Pewność Siebie, Szkolenia w Warszawie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Jak Twoja praca wpływa na życie rodzinne?

  1. Olka pisze:

    To wlaciwie już działania bardziej z zakresu psychologii niż doradztwa zawodowego. Tak trzymać!

  2. E, ja wiem? Psychologii w tym pewnie trochę jest, ale uczę bardziej zmiany zachowania, a potem klient widząc efekty tej zmiany w otaczającym go świecie, zmienia swoje myślenie :-) Czyli na odwrót niż w psychologii :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.