Czy jesteś niemożliwy do zatrudnienia?

Przypadki doradcy zawodowego:

pomoc doradcy szukanie pracyNapatrzyłam się na kandydatów do pracy siedząc biurko w biurko z rekruterką, która była pośredniczką miedzy kandydatem a naszymi klientami – zwykle wielką korporacją, która potrzebowała szeregowych i zarządzających pracowników. No gdybym sama nie widziała i nie słyszała, nigdy bym nie uwierzyła, że można tak podchodzić niefrasobliwie do spotkania z pośrednikiem pracy i tak sabotować swój sukces. I jakie okazy wśród niedoszłych  pracowników się trafiają :-)

Jasnym jest dla mnie, że nie są z nas takie anioły, jak się prezentujemy w CV. Pudrujemy zmarszczki i pryszczyki na naszej osobowości  i prezentujemy uśmiechniętą profesjonalnie twarz osobnika idealnie wprost stworzonego do objęcia wakującego stanowiska. Ale niektórzy wierzą w szczerość i to im na dobre nie wychodzi.

Oto kilka typów osobników niezatrudnialnych:

1. Marudzący bezrobotny, czyli znam się na wszystkim, ale nie do końca.

Wybrał 4 różne oferty, których wymagań nie do końca spełnia, ale zapewnia, że się szybko uczy. Najpierw wpada w słowotok, usiłując przekonać rekruterkę do swoich racji, a potem w złość, kiedy jednak mu się to nie udało. W tym momencie twierdzi, że nadaje się na każde stanowisko, tylko my jesteśmy do niego uprzedzeni. No po tym występie już jesteśmy.

2. Przegrany pesymista, czyli „w nic już nie wierzę”

Mówi cicho, bez wyrazu, nie patrząc w oczy – trudno go zrozumieć. Z jego postawy przebija pewność – i tak mnie nie zatrudnią, bo „nie ma w Polsce pracy dla ludzi z moim wykształceniem”. Czasem jest nam go żal i ofertę pracy jednak dostanie. Niestety zwykle  nie może w to uwierzyć i na wszelki wypadek nie przychodzi na spotkanie z pracodawcą. Do nas zresztą też nie.

3. Alkoholik utajony, czyli mistrz ściemniania

Ma doświadczenie w pracy i robi świetne wrażenie. Często „zachwycona jej/jego powabem” proponujesz mu wyższe stanowisko niż to, o które się stara. Pracę zdobywa szybko, no chyba… że nie przyjdzie na rozmowę, ale jakoś się z tego wytłumaczy. Wszyscy chętnie dają mu drugą szansę.

Zaczyna pracę i zaczynają się pierwsze nieobecności, zawalenia terminów… Dość szybko wychodzi na jaw, że to przez problemy z alkoholem. I tylko rekruter i pracodawca dziwią się, że tak dali się nabrać. Więcej taka osoba propozycji pracy od nas nie dostaje, a jeszcze dostaje wilczy bilet, bo zmarnowała kawał naszego czasu.

4. Najmądrzejsza na świecie, czyli wiem lepiej

Przynosi CV  zrobione w jako obrazek, w formacie  jpg. Na uwagę, że przyjmujemy w doc lub pdf stwierdza, że takie się jej podoba. No to jeszcze raz, ale innymi słowami – że nie jest dla nas czytelne i nie będzie czytelne dla programów odczytujących. Nic z tego – upiera się przy swoim, „bo tyle się namęczyła i to ładnie wygląda”. Wreszcie po trzeciej odmowie przyjęcia w tej formie z łaską i fochem zgadza się na przysłanie w oczekiwanej formie. UFF. Chociaż właściwie nie ma po co, na pewno Pani kandydatury nikomu nie zaproponuję…

5. Były manager, czyli „byle czego nie wezmę”

Chce pracę jako inspektor budowlany. W rozmowie okazuje się, że kiedyś wykonywał tę pracę, ale dziś już zdrowie mu na nią nie pozwala. No, ale nieważne, że już nie mam zdrowia, żeby ja wykonywać, ale chcę. Może się da coś zrobić? Nie, nie da się – tłumaczymy mu po kilka razy i proponujemy inną pracę. Nie, bo za mało płacą. Obraża się i podejmuje decyzję – będę siedział w domu. Już 3 rok.

6. Gaduła niemerytoryczna, czyli weźcie ja ode mnie!

Ma wszelkie wymagane kompetencje, a na dodatek umie rozmawiać. I korzysta z tej umiejętności. Po kilku minutach wiesz już o jej dolegliwościach, piesku, znajomych i mieszkaniu. A płynnie bestia przeskakuje  z tematu na temat, że nie możesz wtrącić swojego zdania – nie zwraca na Ciebie uwagi, tylko rozkoszuje się swoim potokiem słów. No i pół godziny zmarnowane. Nigdy więcej!

 A teraz doradca – Wujek Dobra Rada:

Jeśli nie możesz znaleźć pracy, porozmawiaj z kimś na ten temat. Z kimś życzliwym, kto wskaże Ci, jakie robisz błędy i co może odstraszać pracodawców na rozmowie czy w wysyłanym przez Ciebie CV. Z koleżanką, znajomym z branży – zwykle wszyscy wiedzą, co Ci przeszkadza w znalezieniu pracy, tylko nie mówią Ci, bo nie chcą być niegrzeczni lub boja się, że się obrazisz.

Przyjmij, że mówiąc prawdę chcą Ci pomóc i weź na klatę ich porady. Zapewne w tym, co mówią, tkwi ziarno prawdy.

A możesz mi  pomóc?

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak dbać o Wizerunek Zawodowy?, Nowa praca: Jak się dobrze zaprezentowac na rozmowie kwalifikacyjnej?, Pomoc w szukaniu pracy, Pomoc w znalezieniu pracy, Rozmowa Kwalifikacyjna, Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s