Jak zmienić karierę po 30, 40, 50, 60, 70(!) roku życia?

 Doradca zawodowy radzi:

Jak się przygotować do zmiany kariery?

konsultant kariery zmiana pracy doradca zawodowy warszawaZaobserwowałam, że chęć zmiany zawodowej nachodzi człowieka mniej więcej co 10 lat. Na pewno związane jest to z ciągłym rozwojem i szukaniem nowych wyzwań – nudzisz tym, co długo robisz i chcesz odmiany.

Jak zmienić zawód?

Sama jestem osobą, która zawód zmienia dość często. Znalazłam jeszcze jedną taką osobę i doszłyśmy do wniosku, że:

 • Cechuje nas ciekawość i odwaga.
 • Obie jesteśmy osobami, które wszystkiego w życiu chcą spróbować, i nie boją się tego próbowania.
 • Mamy silne przekonanie, ze sobie poradzimy w każdej sytuacji.
 • Jesteśmy osobami bardzo komunikatywnymi, dogadamy się z każdym, od profesora do prostego robotnika.
 • Jesteśmy asertywne – mówimy prosto o tym, czego chcemy a czego nie chcemy.
 • Od ręki rozwiązujemy problemy.
 • Obie jesteśmy skoncentrowane na jak najlepszym wykonaniu zadania – jak nawet do końca nie umiemy go zrobić to znajdziemy ludzi, środki i wiedzę, by je wykonać.

A jakie swoje cechy i sposoby wykorzystali inni?

Opowiem Ci o osobach, które spotkałam na swojej drodze i które nie bały się odmienić swojego życia zawodowego.

doradca kariery zawodowywarszawa

Kariera po 30 roku życia:

1. Kobieta pracowała jako architekt wnętrz, ale urodziła dziecko i przerwała pracę. Na urlopie wychowawczym skończyła wymarzone studia psychologiczne. Po studiach poszła na bezpłatny staż w telefonie zaufania, gdzie przedtem dostała pokaźny pakiet szkoleniowo-superwizyjny. Potem pracowała krótki czas w OPS jako psycholog, teraz pracuje w fundacji jako psycholog prowadzący grupy wsparcia.

2. Kobieta pracowała jako dziennikarka, ale przyszła zupełnie prywatnie do koleżanki, która była sekretarką w małej firmie. Okazało się, że jest tam nowy kierownik, który szuka ludzi do zespołu. Przegadały tak od serca dwie  godziny i się rozstały. Następnego dnia dostała telefon od kierowniczki z propozycją pracy jako PR-owiec i po 2 tygodniach już tam pracowała.

Kariera po 40

Ta zmiana była możliwa w  jednej firmie: logopeda bez doświadczenia dostała pracę jako doradca merytoryczny ds. niepełnosprawnych. Radziła, co, gdzie i jak może zyskać lub załatwić osoba niepełnosprawna. Kobieta wykorzystała wiedzę z życia, nie ze studiów. Następnie awansowała na doradcę zawodowego, potem zaczęła robić spotkania doradcze grupowe, a teraz założyła własną działalność i prowadzi szkolenia i doradztwo.

Kariera po 50

Kobieta pracowała jako sprzedawczyni w eleganckich butikach. Ładna, zgrabna, z prezencją. Po wypadku szukała innego zajęcia. Dostała się na staż w hotelu i tam została, pracując najpierw jako recepcjonistka, a obecnie jako zarządzająca hotelem.

Kariera po 60:

Pan A, zajmujący stanowisko asystenta zarządu, stracił pracę w dużej firmie farmaceutycznej. Niespodziewanie spotkał osobę, z która wcześniej współpracował, a która teraz założyła firmę farmaceutyczną i potrzebowała inżyniera –wdrożeniowca. Był to stary zawód pana A, więc z radością wrócił do zajęć młodości i podjął  pracę przy rozwoju nowego zakładu.

Kariera po 70  – rzadko, ale jak widać jest to możliwe:

Pani Inżynier-chemik poszła na emeryturę, ale bardzo się nudziła w domu. Znajomi ze starej firmy zaproponowali, żeby stworzyła dokumentację HACCP i ISO do dużej firmy chemicznej. Podjęła się tego. Zawiesiła swoją emeryturę, poszła na szkolenie i po stworzeniu dokumentacji (co trwało 2 lata) znów na emeryturę wróciła.

Co może być pomocne w zmianie zawodu:

Twoja chęć zmiany istniejącej sytuacji i to, czy działasz w tym kierunku.

Jeśli pracujesz:

 1. Nie musisz od razu rzucać starej pracy, ale wykorzystaj urlop, dni wolne, weekendy na naukę w praktyce nowych rzeczy.
 2. Pochodź na szkolenia – albo oferowane przez pracodawcę, albo zewnętrzne. Jest wiele szkoleń darmowych lub oferowanych za niewielkie pieniądze. Poznasz teorię, poćwiczysz i już możesz wypróbować w praktyce.
 3. Cenna jest wielotorowość i podzielność uwagi: liczy się pracowanie od kropki do kropki i nie wychodzenie poza zakres stanowiska to nie jest dobra praktyka. Interesuj się tym, co się dzieje naokoło.

Jeśli obecnie nie pracujesz:

 1. Zapisz się na praktyki, staże, wolontariat.
 2. Wykorzystaj networking – czy Twoi znajomi wiedzą, czego się chcesz nauczyć?
 3. Załóż profil na Linkedin i Goldenline i rozmawiaj oraz spotykaj się z osobami, które potrzebują pomocy, a pracują w interesujących Cię branżach
 4. Pomóż komuś, kto Twojej pomocy potrzebuje – nigdy nie wiadomo, kogo poznasz przy tej okazji i czego się nauczysz.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

Masz pytanie? Pytaj!

awans

 

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak dbać o Wizerunek Zawodowy?, Jak zaplanować swoją karierę?, jak znaleźć pracę, Jaki zawód wybrać?, Przepis na udane życie zawodowe, Rozwój Zawodowy I Osobisty. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s