Praca: Mały teścik z morałem…

awansOkiem doradcy zawodowego

Co powiesz na taki test na rozmowie o pracę?

Jedziesz samotnie samochodem nocą w burzy. Mijasz przystanek autobusowy i widzisz troje ludzi oczekujących na autobus:
1. Staruszkę, która wygląda, jakby właśnie umierała.
2. Twojego dobrego przyjaciela, który kiedyś uratował Ci życie.
3. Cudowną kobietę (lub faceta), dokładnie taką/takiego, o jakiej/jakim zawsze marzyłeś/aś.

Komu z nich zaproponowałbyś podwiezienie, zakładając, że masz tylko jedno wolne miejsce w samochodzie (powiedzmy, że jedziesz małym kabrioletem)?

Pomyśl chwilkę, zanim przewiniesz dalej!

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Ten problem moralno-etyczny został kiedyś wykorzystany w pewnej firmie, na testach rekrutacyjnych.

 • Możesz zabrać umierającą staruszkę i uratować jej życie.
 • Możesz zabrać przyjaciela i zrewanżować mu się za uratowanie Ci życia.
 • Jednak wówczas może się okazać, że już nigdy nie spotkasz swojej
  wymarzonej miłości…

Kandydat, którego przyjęto do pracy (jedyny z ponad 200 zgłaszających się) nie miał wątpliwości, gdy udzielał odpowiedzi:

– Kogo bym zabrał? To proste. Dałbym kluczyki swojemu przyjacielowi z
prośbą, by zabrał staruszkę jak najszybciej do szpitala. Sam zaś zostałbym na przystanku i wspólnie z kobietą z mych marzeń zaczekałbym na autobus…

Morał: nie myśl schematycznie!!

Masz pytanie? Pytaj!

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Praca: Mały teścik z morałem…

 1. Małgorzata pisze:

  Normalnie szok. Zakończenie jest zaskakujące.
  Oczywiście pomyślałam schematycznie w pierwszej chwili. Jak się okazuje każdą zagwozdkę można rozwiązać, jeśli tylko patrzy się szerzej.
  Co ważne nie trzeba się dostosowywać do tego co świat (inni ludzie) od nas oczekuje tylko myśleć kreatywnie. Gdyby skupić się przede wszystkim na rozwiązaniu problemu, to rozwiązanie przyjdzie do głowy.

 2. Adam pisze:

  Znam ten tekścik. Już go kiedyś przeczytałem i kiedy pierwszy raz go przeczytałem też zakończenie było dla mnie zaskakujące. Chociaż to logiczne i honorowe rozwiązanie by przyjaciel odwiózł staruszkę do szpitala a spędzenie z ukochaną osobą czasu czekając na autobus w deszczu może nie spodobać się ukochanej ale będą to przynajmniej chwile spędzone razem i będzie potem co wspominać i opowiadać dzieciom i wnukom, którzy będą zadawać dręczące pytania: „A jak wy się poznaliście?”. Wiem, że pracodawcy wymyślają różne pytania, by sprawdzić kandydatów czy potrafią myśleć kreatywnie i przedsiębiorczo. Słyszałem nawet o tym, że na rozmowach rekrutacyjnych zadawane są pytania z Mensy ale obawiam się, że gdybym takie właśnie dostał, to od razu musiałbym powiedzieć pracodawcy: „Dziękuję”.

 3. Takie niby „skomplikowane” pytania zadaje się, by obserwować tok myślenia kandydata. Często wcale nie chodzi o to, by dac dobra odpowiedź (bo nikt na przykład nie wie, ilu jest fryzjerów w Warszawie). Jeśli na danym stanowisku jest wymagane myślenie nieschematyczne, to mozna sie takich pytań spodziewać.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s