Czego nie wiesz o pracy?

Okiem doradcy zawodowego

Bezrobocie? Nie istnieje! Prace są!  Różne i jest ich mnóstwo.

doradca-zawodowy-prywatnieDo napisania skłonił mnie ten list:

Basia: Mój największy problem jest taki, że nie wiem co robić. Jestem osobą po studiach, które okazały się być dla mnie dużym rozczarowaniem. Kompletnie nie wiem w jakiej dziedzinie zacząć karierę. Nawet nie mogę sprecyzować, co chciałabym robić. Jedyne, co wiem że bym chciała/wiem o sobie: chce mieć pracę dająca poczucie sensu i taką, do której chce się przychodzić i godziwą płacę.

Basiu, w takim wypadku zapraszam Cię na spotkanie. Musimy pogadać.

Bo masz szeroookie pole manewru!

Niemniej słusznie prawią, że jeśli Ty nie masz pomysłu na swoje życie, to ktoś Ci za Ciebie to życie zorganizuje :-) W tym wypadku będzie to przedsiębiorca, który Cię zatrudni i powie, co masz robić. Na pewno tego chcesz?

Moja porada będzie zależała od tego, ile masz lat, co studiowałaś i dlaczego? Jakie są Twoje doświadczenia życiowe i zawodowe? Co lubisz robić? (mam całą masę takich pytań, które mi są niezbędne do poznania Ciebie).

Bo doradca zawodowy zna się na rynku pracy (nawet jak nie na wszystkich dziedzinach, to zawsze wiem, kogo o tę nieznaną branżę zapytać), a Ty jesteś ekspertem od siebie, chociaż  może tego sobie na razie nie uświadamiasz. Pomogę Ci w tym.

Generalnie młodość to czas zbierania doświadczeń – mało kto wie od początku, czym chce się zająć w życiu, a nawet jak wie, to wolno mu po jakimś czasie zmienić zadanie. Dlatego warto poznawać nowych ludzi, sytuacje, style życia, narody, zawody, sposoby spędzania czasu. Jak intensywnie robisz to wszystko?

A ponadto:

1. ludzie zarabiają pieniądze w bardzo różny sposób. Nie ma tak, ze jeden sposób jest lepszy od drugiego, ale DLA CIEBIE jeden będzie lepszy od drugiego. Jedna osoba  siedzi cały miesiąc w domu i czeka na telefon, po czym wskakuje w samolot i leci na drugą półkulę i za swoja pracę tam inkasuje 100.000 złotych, a inny pracuje od rana do nocy za 2000 zł miesięcznie.

2. prawdopodobnie jest wiele branż i możliwości, o których nigdy nie słyszałaś. To zrozumiałe – zwykle znasz te zajęcia, z którymi miałeś wcześniej do czynienia i je obserwowałeś (lekarz, nauczyciel, sprzedawca). Niektóre zawody są rzadkie (producent filmowy), innych przedstawicieli zawodów nie było w twoim zasięgu (np. chemika)

3. jak grzyby po deszczu tworzą się nowe specjalizacje i zapotrzebowanie na pracowników. ci, którzy się rozwijają i są najbliżej tej nowej dziedziny, zdobywają nową pracę.

Określimy razem jak najbardziej dopasowaną do Ciebie ścieżkę kariery, wykorzystującą Twoje naturalne predyspozycje. Określimy, co już umiesz i wiesz, a czego warto się nauczyć. I zaczniemy działać.

„Twoja praca (biznes) wypełni większą część Twojego życia, a jedyną drogą do tego, by być prawdziwie spełnionym, jest robić to, co uważasz za świetną pracę. A jedyną drogą do tego, aby wykonywać świetną pracę, jest kochać to, co robisz.

Jeśli jeszcze czegoś takiego nie znalazłeś, szukaj dalej. Nie idź na kompromis.

Jak z wszystkim, co dotyczy miłości, będziesz wiedzieć, gdy to znajdziesz. I tak, jak wspaniałe związki, z czasem będzie to coraz lepsze.

Więc szukaj, aż znajdziesz. Nie idź na kompromis.” Steve Jobs

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

2 myśli w temacie “Czego nie wiesz o pracy?

  1. Niestety, ale problem „gdzie pracować” jest powszechny przy wyborze pierwszej pracy…
    Często (i mówię tu także na podstawie swoich doświadczeń, bo nie przepracowałem ani minuty w wyuczonym zawodzie) młodzi ludzie idą na „jakieś studia”, bo jest presja rodziców, otoczenia itp. Znam osobiście przypadek, że po studiach budownictwo mgr inż. człowiek pracował za najniższą krajową na stanowisku „inżynier budowy” (cokolwiek ma to oznaczać, w każdym razie nie pracę fizyczną, bliżej stanowiska kierowniczego jednak), wyjazdy po całej Polsce, 5 z 7 dni w tygodniu poza domem, wieczne nerwy (a to pijani pracownicy, a to opóźnienia robót, a to dostawa nie takiego materiału – jak to na budowie) itp. Na jednej z budów, gdzie ta osoba pracowała, pan od układania kostki brukowej (po szkole zawodowej) zarabiał 3-4k PLN. To jest najlepszy dowód, że studia zrobione „na siłę” i w przypadkowym dla danej osoby kierunku to tylko strata czasu i nierzadko pieniędzy rodziców – no ale jak wywierają presję, to niech płacą :-)

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.