Zdecyduj, czego chcesz w pracy

Doradca zawodowy radzi:

Brak wyraźnego wizerunku zawodowego bardzo Ci szkodzi.

jak mnie widza jako pracownikaPo raz któryś spotykam osobę, która chce być w życiu zadowolona ze swojej pracy, a teraz zadowolona nie jest.

Męczę więc tę osobę pytaniami:

  • Co chcesz robić?
  • Jak chcesz, żeby Twoja praca i życie wyglądało?
  • Czym się chcesz zajmować?

Na ogół opowiadają „naokoło” i o tym, czego nie chcą, co je w pracy złości lub nuży. Zwykle doskonale wiedzą, czego w pracy nie chcą.

Ponawiam więc pytanie: czego w takim razie chcesz? Bo czego nie chcesz, to już wiem.

I dostaję odpowiedź: no… właściwie to nie wiem. A co mogę robić? Wszystko? Jak to wszystko?!

( No dokładnie, możesz się zająć wszystkim, czym tylko chcesz. Istnieją oczywiście ograniczenia, ale jest ich mniej, niż myślisz. Niedługo o tym napiszę)

To, na czym należy się skupić w pracy, jeśli chcesz „zrobić karierę”, to wybranie jednej dziedziny i określenie celu, do którego będziesz dążyć.

Tych celów może być zresztą kilka, do osiągania po kolei.

Masz punkt, w którym jesteś teraz. Wytycz najpierw kierunek swojej działalności, a potem cel, do którego będziesz dążyć.

Kto tego nie zrobi, jest jak Alicja w Krainie Czarów:

– Czy mógłbyś mi powiedzieć, w którą stronę mam pójść? – spytała Alicja.

– Zależy to od tego, dokąd chcesz dojść – powiedział kot.

– Nie wiem dokąd chcę iść – powiedziała Alicja.

– Więc tym bardziej nie ma znaczenia, w którą stronę pójdziesz – powiedział kot.

Jeśli nie wyznaczysz celu, nie skupisz się na nim i Twoje działania będą przypadkowe, nie nie prowadzące do celu, ale związane z zachodzącymi wokół ciebie, chaotycznymi zdarzeniami, w których bierzesz udział. A co za tym idzie – nie dajesz wyraźnego znaku, kim jesteś (pisarką, lekarzem, stolarzem) . Jeśli nie masz wyraźnego wizerunku zawodowego, rynek pracy nie wie:

  • w czym się specjalizujesz,
  • z jakimi problemami można się do Ciebie zwracać,
  • w czym możesz pomóc.

Musisz dać sygnał otaczającym Cię ludziom, co Cię interesuje, jakie masz aspiracje.  Dodatkowo staniesz się osobą JAKĄŚ, charakterystyczną, a nie nijaką, niknącą w tłumie, mało wyrazistą.

Wyraźny wizerunek zawodowy

I tego bycia osobą wyrazistą często się boją kobiety. Bo zwykle chcą się podobać wszystkim, być lubiane, nie tracić szans na awans. Jeśli więc jesteś kobietą i w życiu zawodowym nie układa Ci się tak, jak powinno –  pomyśl, czy czasem przyczyną Twoich niepowodzeń nie jest „nijakość”. I postaw na jeden ostry, wyraźny wizerunek zawodowy. Pomożesz i sobie, i innym :-)

Paradoksalnie, gdy jedną szanse się traci – druga i trzecią zyskuje. Gdy zamykasz furtki, drogi możliwości i zostawiasz jedną (zostaję specjalistką ds. szkoleń) – przestajesz się wahać i zastanawiać, w którą stronę iść.

Wierz mi, nigdy nie będziesz żałować decyzji i że ją podjęłaś – a często żałuje się decyzji, której się nie podjęło.

Podejmij zatem wyzwanie: określ, na czym w życiu Ci zależy i odrzuć pozostałe możliwości. One wrócą do Ciebie. Nie będziesz mieć wszystkiego od razu, wiec skup się na tym, co teraz najważniejsze.

A możesz mi w tym pomóc?

Masz pytanie? Pytaj!

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

 

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak zaplanować swoją karierę?, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Przepis na udane życie zawodowe, W czym jesteś dobry?. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s