Do czego się przydaje asertywność w pracy?

Doradca zawodowy radzi:

Asertywność przydaje się nawet przed pracą :-)

jak rozwiazywac konflikty w pracyNo bo o tym, czy zostaniesz do pracy przyjęty/a, decydują nie tylko umiejętności i doświadczenia, ale właśnie umiejętne zachowanie na rozmowie kwalifikacyjnej.

Czyli asertywność przydaje się w takich sytuacjach jak:

  • Zdobywanie pracy (rozmowa kwalifikacyjna)
  • Pierwszy dzień w pracy
  • Zachowanie w stosunku do szefa, kolegów, podwładnych
  • Trudne rozmowy (prośba o podwyżkę, o inne zachowanie)
  • Odwaga proponowania własnych rozwiązań
  • Czasem trzeba odmówić
  • Sytuacje konfliktowe

Co to właściwie jest ta asertywność?

Ile razy o to zapytam, tyle razy ktoś powie: umiejętność mówienia NIE. To prawda, jedną z umiejętności człowieka asertywnego jest umiejętność odmawiania, ale na pewno nie jedyną.

Asertywność to umiejętność wyrażania swoich uczuć, opinii, pragnień w taki sposób (bezpośredni, uczciwy i stanowczy), który szanuje  równocześnie prawa, uczucia, postawy i opinie innych osób. Innymi słowy: umiejętność osiągania własnych celów bez urażania innych, a za to z ich pomocą.

Asertywność jest umiejętnością, zatem każdy z nas może nauczyć się bycia asertywnym.

Asertywność wiąże się z poczuciem godności własnej oraz szacunkiem do samego siebie. Podstawą koncepcji jest przekonanie, że każdy ma prawo żyć jak chce, o ile nie krzywdzi innych, każdy jest też odpowiedzialny za kształt swoich relacji z otoczeniem – stawiam warunki, nie zgadzam się, przyzwalam, decyduję, wybieram.

 Asertywność to umiejętność współżycia z ludźmi. Jeśli jesteś niezadowolona z tego, jak Cię traktują inni, to wiedz, że właśnie dzięki asertywności możesz tę sytuacje zmienić.

Czemu o tym piszę? Bo oto najświeższy przykład z mojej praktyki:

Pewna dziewczyna kilka razy nie mogła znieść napięcia w pracy i po prostu się rozpłakała. Sytuacja była TYLKO PRZEZ NIĄ odczuwana jako stresująca i niemiła, większość osób nie rozumiała, o co jej chodzi.

Mówili: przecież wszystko jest w porządku, czemu ona tak reaguje, zamiast powiedzieć, o co jej chodzi? Czuli się wręcz zażenowani tym, że ona płacze. A takie sytuacje się powtarzały.

Nikt nie miał wobec niej złych zamiarów – to ona wybierała takie zachowania, tłumacząc sobie ZAWSZE zachowanie innych jako ja obrażające (taki typ reagowania). Kosztowało ją to i brak awansu, i traktowanie jej przez wszystkich jak dziecko, i w konsekwencji rzuciła pracę, w której czuła się źle.

Po kursach asertywności zaczęła się zachowywać inaczej, bardziej otwarcie i stanowczo mówiła o swoich oczekiwaniach i proponowała wygodne dla niej wyjścia z sytuacji. I dopiero tak odmieniona zdobyła nową pracę. Praca jest jeszcze nieskończona – ciągle zdarzają jej się „nieprzerobione” sytuacje, w których ma nawyk reagowania płaczem, ale pracuje nad tym.

Warto się nauczyć asertywnego zachowania, bo to szalenie ułatwia życie. Gwarantuje, że nie dotknie Cię wówczas:

  • mobbing
  • konflikty w pracy
  • złe traktowanie przez przełożonego i pracowników

A Ty masz takie sytuacje, w których chciałbyś się zachowywać inaczej i osiągać inne rezultaty, niż do tej pory?

MASZ PYTANIE?  Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s