Linkedin służy do szukania pracy

Okiem doradcy zawodowego:

Jak szukać pracy dzięki portalom społecznościowym?

goldenline linkedinJakiś czas temu odbyła się konferencja Linkedin.com  (taki ogólnoświatowy goldenline.pl), na która byli zaproszeni nie „zwykli”  posiadacze profili zawodowych, ale HR-owcy, którzy wykorzystują Linkedin do poszukiwania pracowników. I mogą wykupić korzystanie z takiej usługi. I ja też tam byłam, ciastka jadłam i herbatę piłam i o dla Ciebie tajniki autoprezentacji i IKE zgłębiłam  – naprawdę było warto!

„Poszukiwanie pracowników” to coś innego niż „szukanie pracy”, prawda?

Otóż niekoniecznie.

Objaśniono nam, jak działa „wyszukiwarka pracowników” i okazuje się, że wielu z nas zaniedbuje autoprezentację swojej osoby. Owszem, można Cię znaleźć na portalach społecznościowych pracowych, ale tylko wówczas, gdy podasz swój link do swojego profilu w cv.

Czy osoby szukające pracowników dzwonią do Ciebie? Jak często? Czy jesteś dla nich łakomym kąskiem?

Jeśli pracodawcy szukający chętnych do pracy na portalach społecznościowych nie dzwonią do Ciebie – dlaczego tak może być?

1. Nie masz profilu zawodowego.

Linki z Linkedin i Goldenline są na tyle silne, że przy wpisaniu w Google twojego imienia i nazwiska powinieneś się ukazać w całej okazałości jako wyśmienity specjalista. I zwykle się tak dzieje – chyba, że nazywasz się Anna Kowalska lub równie popularnie i Twoje sobowtóry też mają profile zawodowe i też się pojawiają. Ktoś, kto Cię nie zna (albo zna tylko z CV), będzie miał kłopoty z identyfikacją.

I co wówczas?

2. Zadbaj o słowa kluczowe.

Jeśli ktoś szuka osoby na konkretne stanowisko, to w Google lub wyszukiwarkę Linkedin wpisuje słowa określające interesujący go profil, np. PR manager lub archiwista. Napisz więc informacje o sobie używając jak największej ilości takich słów, po jakich można cię znaleźć.

Podpowiedzi – inne słowa kluczowe:

  • szukane osoby z firm konkurencyjnych – z określonych stanowisk
  • szukani są pracownicy z określonym stażem
  • Poszukiwani są pracownicy o określonych umiejętnościach i ze znajomością określonych programów i języków

3. Twoja oferta nie jest zachęcająca

Co Twój profil mówi o Tobie? Czy zachęca do kontaktu ze strony poszukującej pracownika?

Czy widać, co jest Twoim największą zaletą? Czy każdy przyszły klient zachęcony Twoimi umiejętnościami i osiągnięciami przeczyta, przekona się o Twoich kompetencjach i nawiąże kontakt?

Jeśli z Twojej autoprezentacji nie wynika, że jesteś świetnym kandydatem, daj obejrzeć swój profil zawodowy najbardziej czepliwej osobie, jaką znasz, a na pewno się dowiesz, co możesz poprawić, napisać jaśniej czy wyraźniej.  A może zmienić zdjęcie?

Konkluzja:

Jeśli na serio myślisz o robieniu kariery i masz już wybraną branżę – zadbaj o siebie i daj się znaleźć rekruterowi. Profil na portalu Goldenline lub Linkedin (ten pierwszy polski, a drugi międzynarodowy, ale większość krajów ma własne odpowiedniki) powinien wydatnie pomóc.

A możesz mi też w tym pomóc?

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii gdzie szukać pracy, jak znaleźć pracę. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Linkedin służy do szukania pracy

  1. Andrzej pisze:

    Hej.
    Widać, że poszukiwanie pracy i pracowników przez social miedia staje się coraz popularniejsze również w Polsce. Ilość użytkowników na LinkedIn rośnie bardzo szybko. Tak, jak napisałaś coraz większe znaczenie ma nasza prezentacja, nasz profil na social media w poszukiwaniu pracodawcy. I umieszczanie słów kluczowych w profilu odnośnie pracy jaką poszukujemy na pewno nam w tym pomoże.
    Pozdrawiam

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s