Jakich słów używasz?

Okiem doradcy zawodowego:

Twoja praca i kariera

Nie tylko o rozmowie kwalifikacyjnej ważne są słowa, których używasz. Idzie o wrażenie, jakie wywierasz na innych idąc przez życie.

slowa poczucie pewnosci siebie wlasnej wartosciJak już pisałam, są słowa silne, które pokazuj słuchaczowi, że jesteś osobą zdecydowaną, nastawioną na realizację celów i pewna swojej wartości. Z łatwością znajdziesz osobę, która opowiadając o sobie używa słów: umiem, rozumiem, potrafię, robię…

Osoby niepewne siebie i swojej wartości często wybierają (bezwiednie oczywiście) słowa świadczące o ich słabym poczuciu własnej wartości: chyba, może, raczej, nie wiem…

Jeśli nie wiesz, jakich Ty używasz słów, to najlepszym sposobem, żeby się tego dowiedzieć jest nagranie się na dyktafon podczas autoprezentacji.

Być może zaobserwujesz jeszcze jeden sposób używania słów, szczególnie, gdy jesteś kobietą (częściej to obserwuje u przedstawicielek własnej płci)

Otóż niektórzy z nas pamiętają, żeby nie używać słów świadczących o niepewności i rzeczywiście ich nie używają. Boją się za to użyć słów silnych. Dlaczego? Usłyszałam kiedyś: „Nie chcę być odebrana jako osoba zbyt pewna siebie. Nie chce się chwalić. Nie będę używać słów siły, bo pomyślą, że jestem zarozumiała i nie będą mnie lubić”

Cóż, choćbyś była najlepsza na świecie, i tak wszystkim się nie spodobasz, więc Twoja misja „wszyscy mają mnie lubić” jest z góry skazana na przegraną. A co do chwalenia się, to przecież zwykłe stwierdzenie faktów, że zrobiłaś, jesteś, potrafisz.

Jeśli nie pokazujesz niepewności w głowie i słowach, ale boisz się pokazać pewność siebie, Twoja odpowiedź jest… nijaka. Nie wzbudzasz żadnych emocji i mimo, że całkiem poprawnie wypadasz, to możesz nie dostać tego, czego chcesz.

Pomyśl o tym, czy nie warto pomóc rozmówcy w prawidłowej ocenie Ciebie?

A możesz mi też w tym pomóc?

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak dbać o Wizerunek Zawodowy?, Nowa praca: Jak się dobrze zaprezentowac na rozmowie kwalifikacyjnej?, Symulacja rozmowy kwalifikacyjnej, W czym jesteś dobry?. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s