Skype-rekrutacja, czyli rozmowa kwalifikacyjna w domowych pieleszach

Okiem doradcy zawodowego:

Skype-rekrutacja, czyli rozmowa kwalifikacyjna w domowych pieleszach

Szukanie pracy SkypeSzukasz pracy? Nie zdziw się, gdy zaproszą Cię na rozmowę kwalifikacyjną przez Skype (a w ogóle to korzystasz ze Skype?). Rekruterzy (np z Work Service) coraz chętniej dają się skusić możliwościom tego programu – oszczędza im to logistyki taśmowych spotkań rekrutacyjnych i rozczarowań niewystarczająco wykwalifikowanymi kandydatami, a samym kandydatom – czasu na dojazdy (zwłaszcza, jeśli obie strony dzielą granice państw, a częstokroć kontynentów).

Jeśli chcesz dobrze wypaść, zasady obowiązują Cię te same, co zawsze. Warto jednak zwrócić uwagę na garść – specyficznych dla tej formy spotkania rekrutacyjnego – niuansów.

Przed rozmową kwalifikacyjną przez Skype pamiętaj…

  1. Jak sobie pościelisz… – Mimo że odbywa się w domowych pieleszach, rekrutacja przez Skype ma charakter formalno-biznesowy. Zawczasu się do niej pod takim kątem przygotuj.
  2. Jak Cię przeczytają… – Masz na Skype konto „dziubdzius123”? Zostaw je dla znajomych (podobnie „buziaczkową” skrzynkę mailową). Pracodawca potraktuje bardziej poważnie użytkownika mającego w loginie Twoje imię i nazwisko.
  3. Jak Cię widzą… – Mimo ograniczonego okiem kamery pola widzenia, strój formalny obowiązuje Cię nie tylko do pasa – oszczędź przyszłemu pracodawcy niespodzianki w razie konieczności odejścia przez Ciebie od monitora. Nie siedź też w ciemnym kącie i zadbaj wcześniej o dobre oświetlenie w pomieszczeniu.
  4. Z czym Cię kojarzą… – W kamerze widać nie tylko Ciebie. W celach wizerunkowych warto unikać artystycznej aranżacji przestrzeni (czyt. bałaganu), siadając na tle gładkiej ściany, a najlepiej – domowej biblioteczki. Nie zaszkodzi dodać sobie powagi  i nimbu bibliofila.
  5. Jak Cię słyszą… – Komfortowi rozmowy pomoże cisza i spokój. Maksymalnie ogranicz hałasy z zewnątrz (zamknij okno) i wewnątrz mieszkania (uprzedź rodzinę, wycisz telefon).
  6. Jak się z Tobą czują… – Mimo braku relacji twarzą w twarz, skupiaj uwagę na rozmówcy, patrząc w kamerę. Nie biegaj wzrokiem po stronach internetowych czy kątach pokoju. Siedź prosto, nie bujaj się na krześle i zrezygnuj z wygodnickiego pokładania się na biurku.
  7. Bądź wyposażony – Miej na podorędziu pakiet ważnych dokumentów: swoje CV, referencje, informacje o przyszłym pracodawcy i ewentualne pytania do niego. Możesz wykorzystać szansę dyskretnego zerkania do notatek, bylebyś nie czytał ich bezpośrednio przed kamerą.
  8. Uniknij korków – Nie wpadnij w sam środek transferowego tygla – na rozmowę wybierz taki termin, by Sieć nie była maksymalnie obciążona.
  9. Nie daj się „zakłócić” – Wyłącz wszystkie programowe „pożeracze” pamięci komputera, mogące zwolnić transfer. Partycypacja dysku nie ucieknie, a Ty zapewnisz sobie wygodę w postaci nie sabotowanej problemami technicznymi rozmowy.

10. Nagraj się – Wykorzystaj dawaną przez Skype okazję do złapania dystansu. Gdy później odsłuchasz rozmowy, będziesz wiedział, jakich ewentualnych błędów nie robić w przyszłości.

 Teraz możesz już zaprosić rekrutera do domu! Powodzenia na rozmowie kwalifikacyjnej przez Skype!

A możesz mi też w tym pomóc?

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Nowa praca: Jak się dobrze zaprezentowac na rozmowie kwalifikacyjnej?, Rozmowa Kwalifikacyjna. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s