Utrata pracy – przez jakie etapy przechodzisz?

Okiem doradcy zawodowego:

Utrata pracy dla przeciętnego Kowalskiego to dramat,

brak pracy i co dalejponieważ praca jest jak być, albo nie być (zwykle przeciętna osoba ma tylko jedno źródło dochodu). Rynek pracy jest bardzo wymagający, potrzebni są specjaliści z dużym doświadczeniem. Konkurencja jest bardzo duża. Co roku uczelnie wyższe opuszczają rzesze absolwentów, dla których prosta praca na produkcji staje się marzeniem.

Wszystko jest w porządku dopóki mamy pracę, jednak z chwilą jej utraty, człowiek przechodzi szereg zmian w sposobie zachowania i psychiki, takich jak apatia, stopniowe wycofywanie się z życia społecznego, depresje, brak wiary we własne siły.

Wedle różnych źródeł, każdy przechodzi przez poszczególne etapy po utracie pracy, a są to:

  1. Szok.

W pierwszej chwili trudno uwierzyć, że przytrafiło się to właśnie nam. Nie jesteśmy na to przygotowani w żadnej sytuacji. Nawet jeśli spodziewaliśmy się stracić pracę, ta chwila wydaje się tak nierealna, jakby dotyczyła kogoś innego. Czujemy złość i agresję, lub stany lękowe. W sytuacji gdy praca była z jakichś powodów dla nas niedobra, poniżej kwalifikacji, lub toksyczna można odczuwać ulgę. Faza taka może trwać do trzech miesięcy.

2.Faza pseudooptymizmu.

W etapie tym znajdujemy pozytywne aspekty bycia „wolnym”. Więcej czasu wolnego, możliwości samorozwoju , perspektywy znalezienia lepszej pracy. Na tym etapie intensywnie szukamy nowej pracy, jeśli ją znajdziemy, wyjdziemy z bycia bezrobotnym bez szwanku. Jeśli nie znajdziemy nowego zajęcia następuje kolejna faza:

3.Faza pesymizmu.

Mija pół roku, pomimo wysiłków nie udaje nam się znaleźć pracy. Pojawia się poczucie złości, zagrożenia, niepewność, szukamy pracy bez przekonania, na rozmowach kwalifikacyjnych stajemy się albo zbyt pobudzeni, albo pasywni. Wydaje nam się, że cały świat pracuje, rozwija się, tylko my stoimy w miejscu, lub nawet cofamy się.

4.Faza fatalizmu.

Gdy okres bezrobocia przedłuża się i trwa ponad pół roku poczucie złości i zagrożenia narasta. Życie bez pracy powoduje, że człowiek nie ma szansy sprawdzić się w życiu, nie może realizować postawionych przez siebie celów, odczuwa brak szacunku do samego siebie, pojawiają się problemy finansowe, wpadamy w depresję. Jest to faza niezwykle destrukcyjna dla psychiki. Zmiany te zaczynają być widoczne w naszym  zachowaniu, co powoduje nieświadome zawalanie rozmów kwalifikacyjnych.

5. Akceptacja.

W fazie akceptacji wyciągamy wnioski z dotychczasowego obrotu spraw, zdajemy sobie sprawę, że każdego może spotkać utrata pracy, która, może nas czegoś nauczyć. Sytuacja ta może stanowić bazę wypadową do znalezienia nowej, lepszej, bardziej wykorzystującej nasz potencjał pracy. Możemy z wielu dziedzin się podszkolić, czy też nauczyć nowych rzeczy, przez co zwiększymy swoją konkurencyjność na rynku pracy, a w przyszłości, jeśli spotka nas podobna sytuacja będziemy lepiej do niej przygotowani.

Powyższe etapy należy wg mnie traktować umownie, wiadomo, że jest tyle etapów i takich sposobów na radzenie sobie z bezrobociem ilu jest ludzi, jest to więc sprawa bardzo indywidualna.

A  jak Ty poradziłeś sobie po utracie pracy?

A możesz mi też w tym pomóc?

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii gdzie szukać pracy, jak znaleźć pracę, Stanowczość i Pewność Siebie. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Utrata pracy – przez jakie etapy przechodzisz?

  1. Adam pisze:

    Wiadomo, że w każdej sytuacji trzeba sobie poradzić. Ja jestem bez pracy nieco ponad pół roku, bo 21 maja minęło pół roku odkąd zostałem zwolniony. Bywało różnie, przeszedłem już chyba wszystkie etapy opisane w artykule i obecnie doszedłem już chyba do etapu 5, to znaczy akceptacji chociaż fakt, że powoli kończą się pieniądze na koncie oraz to że od ponad pół roku w większości siedzę w domu, zaczyna mnie przytłaczać. Artykuł bardzo ciekawy. Nie wiedziałem, że czas po utracie pracy można w taki sposób podzielić. Po prostu nie zauważałem tego w życiu. Człowiek jest zajęty swoimi sprawami i pewnych rzeczy nie widzi.

  2. Adamie, masz rację, ze rzadko kto zdaje sobie sprawę z tych etapów (no, może poza doradcami zawodowymi :-)). właśnie zadaniem doradców jest takie wsparcie, by osoba szukająca pracy za długo nie pozostawała „w dołku”. nie każdy musi przechodzić przez wszystkie etapy.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s