Chcesz mieć lepszą pracę? Jasno zakomunikuj swój cel innym!

Okiem doradcy zawodowego:

Jeśli  postanowisz, że jednym z Twoich Postanowień Noworocznych będzie zmiana pracy, to następnym krokiem jest jasne sformułowanie celu.

osiaznac zawodowy celJeśli boisz się komukolwiek powiedzieć o swoim celu (bo mógłbyś go nie zrealizować albo myślisz, że inni się będą z Ciebie śmiać), to wiedz, że są ludzie, którzy pomogą ci go osiągnąć. Sam możesz nie osiągnąć celu, ale gdy zaangażujesz w niego innych, szansa jest dużo większa.

Znam osoby, które przez kilka miesięcy po utracie pracy nie powiedziały o tym nikomu (nawet najbliższej rodzinie), tylko co rano jak gdyby nigdy nic wychodziły do pracy. Po przesiedzeniu godzin pracy w parku lub klubie pracy wracały do domu i dalej byli sami ze swoim problemem!

Jeszcze przed powiedzeniem o swoich zamiarach komukolwiek ustal sobie cel. Cel jest mierzalny i jasno określony i zwykle osiągalny:

Znajdę nową pracę na stanowisku analityka finansowego w ciągu 3 miesięcy, z pensją 9000 złotych netto.

Jedyne, co trzeba zrobić, to go zrealizować. Porównaj go z tak postawionym celem:

Znajdę nową, jakakolwiek prace, żeby tylko odpowiednio dużo płacili. Najlepiej w finansach.

Ten cel jest bardzo ogólnikowy i trudno go wprowadzić w życie. Zapomnij też o przekazaniu go innym! Dostaje notorycznie prośby: „Jak będziesz coś wiedzieć o fajnej pracy, to daj mi znać”. I co? Zapominam o tej prośbie w ciągu 5 minut!

Niestety większość ludzi tak właśnie określa swoje cele (czy to w ogóle jest cel?)

Jeśli o celu podobnym do tego w pierwszym przykładzie powiedz kilku doradcom, pośrednikom pracy czy HR-owcom, to prawdopodobnie się do Ciebie odezwą.  Zechcą Ci przedstawić różne propozycje, bo będą wiedzieli, że poważnie myślisz, ze wiesz, czego chcesz i masz określony limit czasowy.

Jeśli tym samym ludziom przedstawisz cel opisany w  drugim przykładzie, nie będą wiedzieli, jakie masz oczekiwania. Nie będą wiedzieli, jak to ugryźć. Zostanie ci przedstawionych niewiele propozycji, jeśli w ogóle. Będziesz musiał pracy szukać sam, a ponieważ Twój cel jest ogólnikowy, czeka Cię dużo pracy.

Zorientujesz się, czy twoje cele są konkretne, czy nie po tym, jakich słów używasz.

Jeśli w rozmowie z powiesz: „jeśli będziesz o czymś słyszał, daj mi znać”

albo:

„proszę się ze mną kontaktować, jeśli będzie miał pan coś dobrego”

to znak, że musisz dokładniej określić swój cel.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

Zobacz też:

Jak znaleźć fajną pracę?

awans

.

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, gdzie szukać pracy, Jak zaplanować swoją karierę?, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Przepis na udane życie zawodowe, Rozwój Zawodowy I Osobisty i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Chcesz mieć lepszą pracę? Jasno zakomunikuj swój cel innym!

  1. Krzysztof pisze:

    Wszystkiego co najlepsze w nowym 2013 roku :)
    Zamiast znajdę użyłbym innego sformułowania: mam pracę analityka finansowego za 9000 pln netto miesięcznie… podświadomość słucha poleceń w czasie teraźniejszym, przyszłe odkłada na przyszłość :)

  2. Ania Sawczuk pisze:

    Racja, Krzysztofie!
    Też wszystkiego dobrego w Nowym Roku życzę.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s