Kariera zaczyna się w szkole

Okiem doradcy zawodowego:

Ważne jest, jak się uczysz

Jeśli zastanawiałeś się kiedyś, dlaczego ktoś, kto świetnie sobie radził w szkole i był wzorowym uczniem, nie zrobił oszałamiającej kariery?

Zgadzasz się?

Ale, ale…

Czy na pewno nie ma uczniów piątkowych, którzy prowadzą własne firmy?

Oczywiście, że są. To, jakim byłeś w dzieciństwie i wczesnej młodości nie determinuje całego Twojego życia. Chociaż…  większość ludzi przez całe życie nie zmienia się, bo nie pracują nad sobą.

W takim razie, jesli ludzie się nie zmieniają za bardzo w ciągu całego swojego życia, można by założyć, że osoba mądra i utalentowana w dzieciństwie i młodości odnoszący sukcesy w szkole, zastosuje te same umiejętności w późniejszym życie, prawda?

Niby tak.

Tylko przyjrzyj się, z czego wynikają sukcesy bardzo dobrych uczniów w naszej szkole (nie wszystkich, rzecz jasna)?

 • Szybko potrafią przyswoić wymagany zakres wiedzy i go łatwo odtworzyć na klasówce czy przy odpowiedzi.
 • Są naturalnie dobrzy w jednej czy kilku pokrewnych dziedzinach, ale mają dobre stopnie ze wszystkiego. Oznacza to, że (o ile nie są geniuszami zapamiętywania), że rozwijają swoje słabe strony, a nie skupiają się dostatecznie na mocnych stronach.
 • Ich wiedza jest teoretyczna. W prawdziwym świecie teoria jest mniej potrzebna, niż praktyka – a w stosowaniu wiedzy w praktyce są słabi.
 • W polskiej szkole nie pracujemy w zespołach, pracujemy na swój indywidualny sukces i stąd uczeń piątkowy nie rozwija dostatecznie swoich umiejętności komunikacji z innymi, co jest niezbędne do osiągnięcia sukcesu w życiu zawodowym.
 • Jeśli poświęca czas na to, by mieć dobre stopnie ze wszystkiego, brak mu czasu na zabawę czy wspólne działania z innymi. Brak mu umiejętności prezentacji, kierowniczych, negocjacyjnych, mediacyjnych, zarządzania…A tego może się nauczyć chociażby działając w harcerstwie czy pracując społecznie.

I najważniejsze:

 • Uczniowie trójkowi robią błędy. Czasem nawet dla śmiechu, ale głównie dlatego, że  nie umieją, ale próbują – a nuż się uda? Piątkowi boja się je popełniać. Są zawsze perfekcyjnie przygotowani. Są świetnymi odtwórcami, a nie twórcami.

W takim razie, czy warto się uczyć na samych piątkach?  Może lepiej nie robić wszystkiego, czego wymagają od Ciebie nauczyciele i nie zasługiwać na etykietkę wzorowego ucznia, tylko:

 • mieć własne zdanie,
 • umieć go bronić.,
 • robić swoje mimo sprzeciwu innych

A jak ta teoria sprawdza się w Twoim życiu? Jakim jesteś uczniem?

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener biznesu. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com * http://annasawczuk.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak zaplanować swoją karierę?, Jakie studia wybrać?, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Rozwój Zawodowy I Osobisty, W czym jesteś dobry? i oznaczony tagami , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Kariera zaczyna się w szkole

 1. Alf pisze:

  Niektóre tezy artykułu bardzo bzdurne.Byłem piątkowym uczniem i miałem swoje zdanie bardzo odmienne czasem od zdania nauczycieli.
  Wina nie ucznia,że chce miec piątki ,a często presji rodziców.
  System ogólnie przygotowuje do bezsensownej pracy na etacie, a nie do rozwijania firm.Młodzi ludzie muszą sami się uczuć przedsiębiorczści ,inteligencji finansowej itp.
  Zgadzam się,że wiekszość ludzi nie pracuje nad sobą—są odtwórczy czyli właśnie nadający się do pracy na etacie.
  Dla piątkowych rada-rozwijacie swój potencjał we wlasnej firmie–macie dużo większy od trójkowych wystarczy trochę odwagi.Pozdrawiam

 2. Piątkowi często mają piątki za te umiejętności, które z biznesowego punktu widzenia nie są priorytetowe. Pracodawcy mówią, że brakuje im przede wszystkim przedsiębiorczości, proaktywności, gotowości do inwestowania, umiejętności komunikacyjnych, projektowego myślenia i umiejętności pracy zespołowej. Czyli tych umiejętności i postaw, które pozwalają zacząć pracę niemal od ręki.
  A tych umiejętności zwykle piątkowa osoba nie wykształciła, ślęcząc samotnie nad książkami…

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.