Ciemne strony życia firmy

Okiem doradcy zawodowego:

Idealny szef – czy taki istnieje?

Przerażający list od czytelnika

Kim jest szef, który mówi ci, że jesteś głupi i niekompetentny – bo efekty twojej pracy odbiegają od jego oczekiwań (o których cię zresztą nie poinformował). A na wzmiankę, że starasz się jak możesz, odpowiada z zaciekłością: to źle się pan stara.

Ten sam szef w sytuacji, gdy wyrażasz inne zdanie niż on, wali pięścią w stół tak, że rozsypują się wszystkie kartki. Musiałeś się jednak odsunąć, by nie uderzył ciebie.

Obniża ci ruchomą część twojego wynagrodzenia (a więc tę nieozusowaną), nie informując cię o tym wcześniej. W rozmowie okazuje się, że – jak widać – nie ma już dobrej woli, by płacić ci tyle co do tej pory. Powód? Na to pytanie nie odpowiada.

Coroczny dwutygodniowy urlop to efekt przepychanek słownych, nacechowanych agresją. Gdy  oponujesz, że masz prawo do tak długiego urlopu (usankcjonowane przepisami), dowiadujesz się, że prawo w jego firmie to masz tylko do zwolnienia. W ogóle stwierdzenia, że jeśli coś się nie podoba, to nie musisz tu pracować – są na porządku dziennym. Podpisując wniosek urlopowy nadmienia, że jeszcze tego pożałujesz.

Kolejny przykład: gdy z dumą przedstawiasz mu coś, o zrobieniu czego przypomniał ci przed tygodniem, a nad czym w rzeczywistości pracowałeś od kilku (to nie jedyny twój obowiązek i on o tym wie; poza tym współpracujesz z ludźmi, a tym też zdarza się spóźniać) – kwituje to stwierdzeniem: jak pan chce, to pan potrafi.

Charakterystyczne jest też to, że po którymkolwiek z opisanych wyżej incydentów (a to nie jest pełna lista), następnego dnia szef zjawia się w pracy rześki, uśmiechnięty, tryskający dobrym humorem, jakby nic się nie stało. Zaczepia innych i zagaduje. W tym ciebie.

Jednak nigdy nie usłyszałeś: przepraszam, albo: poniosło mnie.

Takie zachowania z pewnością nie są zdrowe i nie można temu biernie się podporządkowywać. Pracownicy, którzy tak robią, nawet nieświadomie nazywając to normą albo normalką – tkwią w jakimś dziwnym, zamkniętym kręgu. Jakby ktoś rzucił na nich klątwę, a świat poza tym jednym człowiekiem nie istniał. To ofiary.

Tyle życie. Na temat tego, jaki powinien być szef, napisano już pewnie opasłe tomy. Niektórzy lubią wręcz mówić o szefie idealnym, ale czy to nie nadużycie? Nie ma przecież ludzi idealnych, tak samo jak nie ma pracowników idealnych. Pomijając różne mądre teorie na temat przyczyn dopasowania pracodawców i podwładnych oraz rady, jak tego niedopasowania uniknąć – jedno jest pewne: na szefa nie każdy się nadaje.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii gdzie szukać pracy, Jak dbać o Wizerunek Zawodowy?, jak znaleźć pracę, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Stanowczość i Pewność Siebie i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s