Okiem doradcy zawodowego:
Konsultacje u doradcy zawodowego (a konkretnie u mnie, czyli Ani Sawczuk), opisuję poniżej.
A na początek list – jeden z wielu podobnych, które dostaję:
Mam ogromny problem i od bardzo długiego czasu zastanawiam się czy obrałam dobry kierunek studiów, a w ślad za nim ścieżkę zawodową. Ostatnio nie jestem pewna niczego i myślę o całkowitej zmianie.
W którym kierunku powinnam szukać dróg do przekwalifikowania się?
Czy jest w takiej sytuacji rzeczywista możliwość doradzenia mi i wyjścia z impasu zawodowego? I jak taka pomoc wygląda?
Przed ukończeniem 30 roku życia pojawia się nowe poczucie czasu. Rodzą się pytania w rodzaju: „Czy ja rzeczywiście wiem, czego chcę od życia?” Trzeba dokonać wyboru i to powoduje zmęczenie, kryzysy i zmiany.
Czy byłabym w stanie pomóc – pewnie tak, jako że wiele takich dylematów wspólnie z klientami rozwiązałam.
Główne narzędzie, jakim się posługuję, to rozmowa doradcza. Jako narzędzie pomocnicze stosuję testy predyspozycji zawodowych i wszelkie inne, o ile są oczywiście potrzebne.
1. W pierwszej rozmowie (diagnostycznej) poznaję Twoje marzenia dotyczące pracy zawodowej. Dowiaduję się, co lubisz robić, a czego nie. Do czego zmierzasz w życiu, jak ma ono wyglądać.
Następnie pokazuję różne sposoby wykorzystania rynku pracy do osiągnięcia Twoich celów.
Proponuję rozwiązania i razem ustalamy, czy to jest dla Ciebie dobre rozwiązanie, czy też nie.
Minimalnie potrzeba mi 1 spotkanie diagnozujące. Trwa ono około 2 godzin. Na końcu ustalamy, jak ma przebiegać nasza dalsza współpraca i czy w ogóle jest potrzebna. To jedno spotkanie jest wystarczające dla osób, które znają swoje mocne strony i szukają tylko sposobu ich optymalnego wykorzystania na rynku pracy.
2. Jeśli po tym czasie nie udaje się nam znaleźć rozwiązania ustalamy, jak będziemy pracować. Czasem np. zaczynamy coaching zawodowy i wychodząc od tego, co jest w życiu dla Ciebie ważne, dochodzimy do sposobu działania umożliwiającego osiągnięcie celów życiowych.
3. Następnie jest kwestia wdrożenia w życie działań, by cele osiągnąć. Tu już jest różnie – niektórzy moi klienci sami się pilnują i tylko zdają mi raporty z tego, na jakim etapie są i ewentualnie proszą o radę (głównie mailowo), a część chce się dalej spotykać i jestem dla nich Cerberem pilnującym, żeby z lenistwa i wygodnictwa nie zeszli z obranej drogi:-)
Osobiście uważam, że warto od czasu do czasu iść do kogoś, kto świeżym okiem spojrzy na nas i zada parę pytań rozjaśniających obecną sytuację życiową i otwierających oczy na przyszłość.
Stawiam na skuteczność i rzeczywiste wykorzystanie Twoich talentów, ale najważniejsze jest Twoje szczęście, spokój wewnętrzny i poczucie, że jesteś na swoim miejscu, a jednocześnie rozwijasz się i idziesz do przodu, i to w dobrym kierunku.
Doświadczenie mam spore, bo zajmuje się doradztwem od 2000 roku i jak wyliczyłam, mam za sobą około 12.000 godzin doradztwa.
Jako rekomendację proszę poczytać opinie klientów:
https://pracaikariera.wordpress.com/opinie-klientow/
http://annasawczuk.wordpress.com/opinie-klientow/
Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa
Inna artykuły na ten temat:
- Coaching zawodowy
- Chcę założyć własna firmę
- Personal Branding, czyli wizerunek zawodowy
- Poprawa konwersji, czyli lepsze cv i list motywacyjny
- Nie wiem, jaką pracę wybrać
- Co i jak poćwiczyć przed rozmową kwalifikacyjną?
- Jak znaleźć własna drogę zawodową?
- Problemy osób niepełnosprawnych
- Mam kłopoty w pracy
- Zmiana pracy po 10 latach pracy w jednej firmie
- Wypalenie zawodowe