7 rodzajów inteligencji

Okiem doradcy zawodowego:

Różne rodzaje inteligencji

Czy Ty tez często słyszysz, jak ludzi sami o sobie mówią tak :

  • Jestem za głupi, bo…
  • Nie jestem dostatecznie inteligentny, żeby…

Najczęściej mają na myśli to, że nauka w szkole nie idzie im za dobrze i na tej postawie kształtują swoje mniemanie o sobie i brak im poczucia własnej wartości.

Tymczasem to, że ktoś ma notorycznie dwóje z matematyki czy polskiego owszem, czasem świadczy o tym, że ktoś nie ma inteligencji – ale nie całkowicie, tylko w tym właśnie zakresie.

Dziecko w szkole jest uważane za tępaka przez nauczycieli, jeśli jest kiepskie z głównych przedmiotów (bo ma słabą inteligencję językową i i logiczno-matematyczną). Szkoła zajmuje się zwykle tylko tymi dwoma rodzajami inteligencji.

Możesz mieć wielki talent do muzyki i możliwości zostania śpiewaczka operową, albo mocno rozwiniętą inteligencję ruchową i być jak drugi Pele, ale cóż z tego? Każą Ci się uczyć więcej matematyki i przestać się zajmować bzdurami, z których i tak nie będzie pieniędzy. Jeśli się dostosujesz – możesz nigdy nie wykorzystać swego talentu.

Jest 7 rodzajów inteligencji – sprawdź, w czym jesteś dobry!

Językowa – Twoja umiejętność czytania, pisania i porozumiewania się za pomocą słów. Jest  doskonale rozwinięta u pisarzy, dziennikarzy, poetów i mówców.

Logiczno-matematyczna -Twoja umiejętność rozumowania oraz liczenia. Najlepiej jest rozwinięta u ekonomistów, naukowców, inżynierów, prawników i księgowych.

Wizualno-przestrzenna – Twoja umiejętność do wyrażania świata za pomocą rysunków i modeli.  Świetnie rozwinięta u architektów, chirurgów, rzeźbiarzy, kontrolerów lotów.

Ruchowa – prawdopodobnie masz dobrą koordynację ruchową i zmysł równowagi. Będzie z Ciebie dobry tancerz, sportowiec.

Muzyczna – jesteś bardzo muzykalna i masz dobre poczucie rytmu. Muzyk, dyrygent, piosenkarz to zawody wykorzystujące ten rodzaj inteligencji.

Społeczna – potrafisz postępować z ludźmi, lubisz rozmawiać i pomagać innym, masz  dobrą empatię.  Nauczyciele, adwokaci, sprzedawcy, lekarze i  politycy maja ja w dużym stopniu.

Intrapersonalna– doskonale analizujesz różne problemy, dużo myśli nad swoimi silnymi i słabymi stronami. Pomyśl o zawodzie pisarza, filozofa.

Każdy ma inny styl uczenia się i każdy ma w innym stopniu rozwinięte poszczególne inteligencje. To, że szkoła preferuje inteligencję językową i matematyczno-logiczną nie oznacza, że inne są niepotrzebne. Musisz tylko rozwinąć je samodzielnie.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

A możesz mi w tym pomóc?

Masz pytanie? Pytaj!

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak zaplanować swoją karierę?, Jakie studia wybrać?, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Rozwój Zawodowy I Osobisty, W czym jesteś dobry?. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s