Pomoc doradcy kariery. Wypalenie zawodowe

Okiem doradcy zawodowego:

awans pomoc doradcy zawodowego

Czym jest wypalenie zawodowe?

Jeśli czujesz, że to, co robisz zawodowo już Cię nie rozwija, nie ma sensu, jest głupie, nie idziesz do przodu, tylko się cofasz, nie lubisz swojego miejsca pracy i tego, co w niej robisz – to może nie jest jeszcze wypalenie zawodowe (przed nim chcę Cię ustrzec), ale na pewno krok w jego kierunku.

Z racji kryzysu, wygodnictwa, własnych lęków niektóre osoby trzymają się pracy, która ich już nie satysfakcjonuje rękoma i nogami. Mam nadzieję, że do nich nie należysz, ale jeśli tak…

Wypalenie to głównie bezsilność  i poczucie, że nic nie możesz zmienić, nic zrobić. Chodzi tu o pracę zniechęcającą do życia, a często i rodzaj wykonywanego zajęcia, które już nie przynosi satysfakcji.

Nie interesuje mnie, czy winna jest temu firma, w której pracujesz, Twoi koledzy czy zakres lub nadmiar obowiązków – Ty jesteś winny, bo to Ty doprowadziłeś do tej sytuacji. Po prostu ignorowałeś aż do tej pory kolejno wszystkie objawy, które już wówczas kazały Ci uciekać z tego miejsca pracy jak najdalej.

Tak naprawdę chodzi o to, czy straciłeś do tej pracy serce na zawsze, czy tylko w obecnych warunkach. A może nigdy do tej pracy serca nie miałeś, była tylko przypadkowa?

A co do serca – jak myślisz, skąd u dzisiejszych 30-latków zawały serca? Czy może ma to związek z tłumieniem emocji w nielubianej pracy? I dlaczego w poniedziałek rano karetki jeżdżą na sygnale non-stop?

Jakie jest wyjście?

Albo odnalezienie przyjemności w tym, co się robi (nowe wyzwania, węższa specjalizacja, zmiana działu itp), albo przekwalifikowanie się i wykorzystanie innych talentów czy umiejętności.

Jeśli zauważasz u siebie symptom: moja praca nie ma sensu, życie nie ma sensu – natychmiast zatroszcz się o swoje samopoczucie. Naprawdę nie żyjesz po to, by być nieszczęśliwym w pracy i robić to, czego nie lubisz. To, że nie widzisz wyjścia z obecnej sytuacji nie oznacza, że go nie ma – nie jesteś sam.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

Powiązane wpisy

Czy żyjesz na swoim poziomie?

awans

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.