Jak odkryć swoją pasję?

jaki zawod wybrac

Okiem doradcy zawodowego:

ODKRYWANIE TALENTÓW

Każdy z nas ma dane od Boga dar, unikalny zestaw talentów, który musi odkryć. Jednym to przychodzi łatwo, innym trudno. Zawsze są rzeczy, w których jesteś lepsza od innych. Widzę to na przykładzie moich dzieci, które już od najmłodszych lat przejawiają talenty w określonym kierunku.

Dlaczego czasem nie wiemy, w czym jesteśmy dobrzy?

Szkoła i rodzice. To oni – nie wszyscy, oczywiście – dla naszego dobra i w chęci dobrego wpłynięcia na nasz rozwój oraz schematom ulegając dają nam rady, do których grzeczne dzieci się stosują:

  • Co tam piątka z WF! Za matematykę byś się wziął!
  • Nie ma sensu czytać książek, zawodówka da ci fach w ręku.

Oni nie chcą dla nas źle – tylko znając wyłącznie swoją rzeczywistość chcą, byśmy jak najlepiej się w niej odnaleźli. Jeśli w ich rzeczywistości WF jest nieważny, to  chcą, by utalentowany sportowiec nauczył się matematyki. Inaczej nie znajdzie dobrej pracy, nie będzie zarabiał, nie będzie szczęśliwy         i w rezultacie przegra swoje życie.

I dzieci się słuchają, szczególnie gdy jest im powtarzane kilkukrotnie, a potem jeszcze w szkole swoje dołożą nauczyciele. Dziecko uważa, że dorośli mają rację i pewnie z nim jest coś nie tak. Trzeba się zabrać za te matematykę i WF zostawić, choć szkoda i serce się rwie na boisko.

Oczywiście  jesteś w stanie przy włożonym wysiłku opanować na przyzwoitym poziomie wszystko, nawet rzeczy, które nie są Ci bliskie (dla mnie chemia fizyczna, na przykład). Byli i są uczniowie, którzy mają na świadectwie szóstki od góry do dołu!

Za to po opanowaniu tego przyzwoitego poziomu czeka Cię rozczarowanie: są inni, lepsi od Ciebie! To ci, którzy mają naturalne predyspozycje do matematyki. Im sprawia przyjemność  ślęczenie nad rozwiązaniami do późnej nocy, bo cieszy ich samo dociekanie rozwiązań. I cóż się dziwić, że oni są lepsi?

Ty umiesz z musu i nigdy nie robisz nic dodatkowych wysiłków, dla nich wysiłek jest chlebem powszednim, tylko że dla nich to żaden wysiłek, tylko  zabawa. Świetnie się bawią przy pracy!

Ty też tak możesz bawić pracą, o ile znajdziesz swoją pasję.

Najsmutniejsze jest to, że o ile w dzieciństwie inni narzucają ci swoje zdanie co do zawodu i związanych z nim  zarobkach , to później samodzielnie narzucasz sobie zdanie i już nie sprawdzasz, czy twoi dorośli przyjaciele mieli rację – przyjmujesz, że mieli. I nie zauważasz, ze świat się zmienia i tylko Ty możesz sobie narzucić sposób, w jaki chcesz zarabiać w swoim zawodzie pieniądze.

Przykład?

Prawnik. Skusił Cię status, pieniądze albo rodzice, którym zamarzył się adwokat w rodzinie. Skończyłeś/aś prawo i widzisz, że nie odpowiada Ci ani sztywna korporacja prawnicza, ani praca w  sądzie. Czy można pracować inaczej, jeśli ktoś się przekona, że papiery albo praca po 12 h dziennie są nie dla niego? Czy może lepiej rzucić wszystko, bo się nie nadaje do tego zawodu?

Zmiana jest możliwa bez rzucenia wszystkiego, co zdobyłeś/zdobyłaś do tej pory. Lepiej te wiedzę i doświadczenie wykorzystaj. Miejsc, gdzie prawnik się przyda, jest wiele, trzeba tylko…pokombinować, uwzględniając swoje poznane już teraz predyspozycje. Na przykład, jeśli lubisz ludzi, spotkania z nimi i pomaganie im w rozwiązaniu problemów przy wykorzystaniu swojej wiedzy – możesz udzielać porad dla klientów w stowarzyszeniu lub fundacji.

Naprawdę się da nie iść tą samą drogą, co wszyscy inni. Zadowolenie z życia ważniejsze jest.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Tajemnica zarabiania na swojej pasji

Pasja: Czym kierować się zakładając własną firmę?

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s