Dlaczego nie dostaję zaproszeń na rozmowę kwalifikacyjną?

Okiem doradcy zawodowego:

Oferty pracy a cv

Często dostaje listy takie jak ten:

szukam pracyAniu, od roku szukam pracy. Do tej pory byłam tylko na kilku rozmowach kwalifikacyjnych. Dołączam swoje cv. Co tu jest źle napisane? Co mogę napisać inaczej?

W tym artykule znajdziesz moje ogólne wskazówki i spostrzeżenia na temat:

Z czego ZWYKLE wynika brak zaproszeń na rozmowę?

Niestety, nie mam czasu zajmować się wszystkimi cv, które dostaję, tym bardziej, że owszem, zerknięcie na cv to kilka sekund, ale już napisanie komentarza, zdobycie dodatkowych informacji, sprawdzenie, przekształcenie – to zwykle 2 godziny.   CV to sprawa indywidualna, dlatego zajmuje się tylko CV na umówionych konsultacjach i wtedy poświęcam wiedzę i uwagę tylko jednej osobie.

Jeśli otrzymujesz za mało zaproszeń na rozmowę  to znaczy, że cv nie przemawia do pracodawcy.

Może:

  1. Nie dociera do właściwej osoby i jest kasowane?

Jeśli wysyłasz CV w odpowiedzi na zamieszczoną w mediach ofertę, to wysyłasz na podany tam mail (zwykle do konkretnej osoby). Jeśli starasz się o pracę, a ofert pracy w danej firmie nie ma, wyślij CV do kadr lub działu HR (dane zwykle są dostępne na stronie internetowej firmy). Nie wysyłaj na ogólnodostępny adres typu biuro@…..

2. Dociera, ale z pewnych powodów nie jest otwierane?

Gdy czytam 76 mail na dane stanowisko, a mail zawiera tylko cv i ani odrobimy tekstu w wiadomości, to uwierz, sympatyczniejszym kandydatem wyda mi się osoba, która nadpisała od siebie do mnie kilka słów :-)

3. Nie przechodzi przez program odczytujący CV?

Czasem programy skanujące nie czytają ramek (tabelek), które masz w CV. Jeśli jest wielu kandydatów, to odpuszczam sobie czytanie ofert od osób z  „białymi kartami” zamiast CV.

4. Może to sprawa dotycząca sposobu napisania CV?

  • CV jest zwykle napisane bez polotu. W dzisiejszych czasach, gdy miejsc pracy jest mniej niż chętnych, trzeba się wyróżnić na plus. To kwestia podania informacji o sobie w sposób interesujący i przydatny dla czytającego.
  • Jeśli Twoje CV jest zbyt ogólne, osoba czytająca CV musi domyślać się, na ile Twoje doświadczenie zawodowe odpowiada potrzebom wakatu. Odrób pracę domową – zrób rozeznanie na temat firmy, przeczytaj uważnie wymagania stawiane kandydatom i wskaż dokładnie rekrutującemu w swoim CV jak Twoja wiedza i umiejętności wpasowują się w potrzeby pracodawcy.
  • Czy zamieszczasz słowa kluczowe u góry strony?
  • Rady, jak napisać cv, a raczej czego nie pisać, zamieściliśmy w darmowym poradniku: Czy i Ty robisz takie błędy w cv?

5. Może jest za duża konkurencja?

Gdzie szukasz pracy? Gdzie wysyłasz dokumenty aplikacyjne? Naprawdę masz małe szanse na zaproszenie na rozmowę, jeśli konkurujesz z tysiącami osób szukających pracy przez popularne portale internetowe. Wiem, że tak jest najłatwiej, ale na pewno mało skutecznie.

6. Może szukasz pracy w sposób rutynowy?

Jeśli przez pół roku robisz coś tak samo, a nie ma rezultatów, to Twój sposób na znalezienie pracy nie działa. Poszukaj nowych bodźców i pomysłów – znajdź sobie inne zajęcie. Nie siedź w domu, rób coś, nawet jeśli by Ci mieli nie płacić. Spotykaj się z ludźmi. Rozejrzyj się wokół: czy widzisz tam kogoś, komu możesz pomóc?

Jest mnóstwo organizacji, które chętnie wykorzystają Twoje doświadczenie,
a Ty będziesz mieć zajęcie i poczucie, że nie marnujesz czasu i jesteś komuś potrzebna. Ale uważaj: to musi być zajęcie rozwijające Cię zawodowo. Zyskasz nowe doświadczenia, umiejętności, kontakty, inne spojrzenie na życie, a bardzo często i stałą pracę. Sprawdzone!

A możesz mi też w tym pomóc?

Mam pytanie…

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

 

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, gdzie szukać pracy, Jak napisać cv i list motywacyjny?, Rozwój Zawodowy I Osobisty i oznaczony tagami . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s