Pomoc doradcy zawodowego. Szukam pracy, a nie mam doświadczenia

Okiem doradcy zawodowego:

Szukam pracy – nie mam doświadczenia

Studentka: Nie wiem, gdzie mogę się zatrudnić, by zyskać doświadczenie potrzebne mi do pracy. A może zrobić pogłębiające studia podyplomowe? Jest korzystna oferta…

Przede wszystkim zastanowić się:

 • Dla kogo ta oferta studiów jest korzystna? Dla Ciebie czy dla uczelni?
 • Po co Ci następne studia, i to w tym samym temacie?
 • Czy nie lepiej zaoszczędzić pieniądze, a czas poświęcić zdobywaniu doświadczenia?
 • Gdzie to doświadczenie zdobyć?

Przede wszystkim uruchomić wszystkie możliwe sposoby zdobycia doświadczenia – nie tylko Urząd Pracy albo praca w wybranej firmie są źródłem prowadzącym do jego zdobycia.

Jak zdobyć doświadczenie?

Po prostu: wziąć się do roboty. Znaleźć kogoś (firmę, osobę prywatną), kto potrzebuje pomocy w realizacji swoich zadań i zacząć jej pomagać. Dobrze by było, gdyby były to prace związane z przyszłym zawodem, ale nie łudź się, że pomocnik kowala od razu podkuwa konie. Jest wiele pomocniczych czynności, które pomagają nauczyć się opłacalnych i potrzebnych w każdym zawodzie umiejętności:

 • obsługiwanie klienta uczy asertywności
 • sprzedawanie uczy elastyczności i empatii
 • robienie zamówień – cierpliwości i skrupulatności
 • pisanie ofert ćwiczy Twoją kreatywność
 • przygotowanie kilkunastu wersji projektów okładek uczy przekraczania własnych ograniczeń artystycznych

Poszukaj informacji o tym, jakie umiejętności powinnaś/powinieneć mieć jako przyszły (tu wstaw swój zawód) u lepiej niż Ty poinformowanego źródła. Chcesz być tłumaczem przysięgłym z niemieckiego – znajdź kogoś, kto już to robi i zapytaj, w czym możesz pomoc, by się przyuczyć. Korzyść będzie obustronna.

Pierwszy tłumacz nie chce z Tobą rozmawiać, a drugi Cię zbył? Idź do trzeciego, czwartego i piątego. W końcu to Tobie, a nie im zależy na zdobyciu doświadczenia. Ty musisz znaleźć w sobie siłę na realizację swojego celu. Oni już go osiągnęli i tylko ich dobra wola, czy Ci pomogą. To Ty masz ich przekonać, że warto Cię uczyć i z Tobą współpracować.

Często po takich poradach dostaje pytania: Ale czy tak można?

Pewnie, że można – w końcu jest to wykonalne, nieprawdaż? Czasem wystarczy nawet jedna wizyta czy telefon. Wszystkie chwyty są dozwolone, a jakość wykonania zależy od Ciebie i tego, co masz w głowie na swój temat i jak traktujesz innych ludzi.

Przy okazji: jesli się boisz wykonać czynności prowadzące do załatwienia tej sprawy, to świadczy o tym, że gdzieś w Tobie jest związany z tym  problem.  I, jeśli Ci naprawdę zależy, określisz, co to jest (brak pewności siebie, niskie poczucie własnej wartości?) i zaczniesz szukać sposobów, by go rozwiązać. Co pokaże Ci następne możliwości nauki – tym razem rzeczy, które naprawdę Ci się przydadzą i doprowadzą do Twojego prawdziwego rozwoju.

Nasze przeintelektualizowane społeczeństwo przecenia wartość wykształcenia wyższego.

Na wielu uczelniach to czysta teoria, która niewiele ma wspólnego z późniejszą pracą. Strata czasu 5 lat na naukę, bez jednoczesnej konfrontacji jej w praktyce, to nieporozumienie. I nawet argument dla pójściu na studia dla większej pensji w przyszłości upadł – stada bezrobotnych absolwentów uczelni pokazują, że rynek potrzebuje fachowców, którzy potrafią przełożyć lata studiów na wartość dodaną do zastanej na rynku sytuacji, a nie osób mających papier ukończenia kolejnej szkoły.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

Inne artykuły o:  studia podyplomowe:

Warto studiować? Jaka praca po studiach?

Kariera: Zmiana zawodu (2) – punkt 7

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, gdzie szukać pracy, Jak zaplanować swoją karierę? i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

3 odpowiedzi na „Pomoc doradcy zawodowego. Szukam pracy, a nie mam doświadczenia

 1. A.N. pisze:

  mogę dodać, że jeśli chodzi o miejsca zdobywania doświadczenia, to polecam organizacje pozarządowe działające różnych dziedzinach. A dostęp do bazy kontaktowej do organizacji znajduje się tutaj: http://bazy.ngo.pl/

 2. Ania Sawczuk pisze:

  Zgadzam się, lubie organizacje pod tym względem :-).
  Dla mnie to także miejsca szybkiej zmiany ścieżki kariery. W przeciwieństwie do hierarchicznej administracji i sztywnych stanowisk biznesu w jednym NGO można robić wszystko – od zajmowania się marketingiem do pracy z beneficjentami . Chyba różnie z tym jest w różnych rejonach Polski, ale generalnie w dużych miastach nie powinno być źle ze znalezieniem zajęcia.
  Polecam dla nieznających: Jak szukać pracy w organizacjach pozarządowych: https://pracaikariera.wordpress.com/2011/03/18/jak-szukac-pracy-w-organizacjach-pozarzadowych-doradca-pracy/

 3. Praca w organizacjach pozarządowych pozwoli też zniwelować luki w cv spowodowane przerwami w zatrudnieniu. Może też być odskocznią do ciekawej pracy, bo niejednokrotnie ma się kontakt z różnymi osobami, zwłaszcza jeśli ktoś zajmuje się fundraisingiem.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s