Pomoc doradcy kariery. Co po gimnazjum, jakie liceum wybrać, jakie studia są dla mnie?

awans

Okiem doradcy zawodowego:

Bardzo niewiele osób w wieku 15-20  lat wie, co chce robić w życiu, jaki zawód wykonywać. A przecież na te właśnie pytania muszą sobie odpowiedzieć wybierając następny po gimnazjum i liceum/technikum etap edukacji.

I ja się wcale nie dziwię, że nie wiedzą – bo i skąd mają wiedzieć?  Sama tak miałam. Nawet jeszcze po liceum nie wiedziałam, co chcę w życiu robić.

Podobno byli doradcy zawodowi, którzy mogli mi pomóc, ja jednak nikogo takiego nie spotkałam i nie miałam pojęcia o ich istnieniu.

Musisz podjąć decyzję o wyborze szkoły,  bo ten wybór MOŻE zaważyć na twojej przyszłości zawodowej. Wybierasz (często trochę na ślepo, często przez przypadek) kierunek przyszłej kariery – możesz go potem oczywiście zmienić, ale po co brnąć w kierunku, który nie do końca jest dla Ciebie odpowiedni? Może lepiej od razu wybrać spójny z Twoimi zainteresowaniami i predyspozycjami?

Zwykle przy wyborze szkoły czy studiów lub zawodu
kierujemy się:

  • modą
  • decyzją koleżanek i kolegów
  • zawodami, jakie wykonuje najbliższa rodzina
  • chwilowym zauroczeniem  zawodami lub ludźmi
  • rodzajami pracy, jaką możesz wykonywać w najbliższej okolicy
  • wysokością przyszłych zarobków.

Czy to dobry sposób, który pomoże wybrać odpowiednia szkołę po gimnazjum (i dalszego kierunku kształcenia)?

Wszystkie powyższe sposoby są do rozważenia, ale ich wadą jest zmienność w czasie.  Raz mówią, że warto się uczyć konkretnego zawodu, bo rzemieślnicy dobrze zarabiają, innym razem, że w niedalekiej przyszłości będzie praca dla biochemików… A rzeczywistość te przekonania weryfikuje po swojemu.

Jedyne, co jest niezmienne i na czym warto budować swoją przyszłość to Twoje predyspozycje i umiejętności. Oczywiście weź wszystkie rady pod uwagę, także rady rodziców, którzy chcą jak najlepiej dla Ciebie – ale decyzje zostaw swojej intuicji, wspartej profesjonalnymi testami.

Mogę Ci zaręczyć, że nie warto inwestować swojej energii i uczyć się czegoś, w czym będziesz TYLKO DOBRY/A – a inni lepsi. To prosta droga do frustracji i znudzenia pracą, która jest nie dla Ciebie.

Jeśli pójdziesz drogą związaną z wykorzystaniem Twoim naturalnych predyspozycji i zainteresowań,  BĘDZIESZ ŚWIETNA/Y, będziesz zarabiać duże pieniądze i cieszyć się tym, co robisz.

Zaryzykuj!

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener biznesu. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com * http://annasawczuk.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, W czym jesteś dobry? i oznaczony tagami , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.