Pomoc doradcy kariery. Warto studiować? Jaka praca po studiach?

Okiem doradcy zawodowego:

awans

Jaki kierunek studiów wybrać?

Z listów:  Czy warto studiować? I co warto studiować? I tak po studiach pracy nie znajdę…

To zależy, na czym Ci zależy…

Sukces zawodowy jest kombinacją talentu, pasji i inicjatywy. Studia są po to aby te cechy człowiek w sobie rozwijał i zdobywał wiedzę, którą w tej kombinacji może efektywnie użyć.

Chcę szybko zacząć zarabiać

Jeśli tak, daj sobie spokój ze studiami. Dobre pieniądze można zarabiać i bez studiów, a ponieważ zaczniesz karierę 5 lat wcześniej w stosunku do absolwentów, jesteś wygrana/y. Ci, którzy po maturze postanowili wziąć się do roboty, najczęściej po 5 latach stają się szefami swoich rówieśników – tych po studiach – i to oni im dyktują warunki – a byli studenci odpokutowują te 5 lat „przedłużonej młodości”, startując z pozycji petenta szukającego pracy.

Zresztą – jak zechcesz, to studia zawsze możesz zrobić już w trakcie pracy.

Chcę studiować (nieważne, z jakich powodów)

Studiować warto, choć nie cokolwiek i nie na każdej uczelni. Z moich doświadczeń wynika, że warto studiować kierunek, który Cię interesuje – ale tylko w wówczas, kiedy wiesz, jak spożytkujesz swą wiedzę w praktyce. Może się okaże, że studia w Twoim przypadku nie nauczą Cię  niczego przydatnego w Twojej pracy zawodowej (i to się często zdarza, kiedy trafisz na uczelnię uczącą czystej teorii).

Studia warto wybrać ze względu na rozszerzenie horyzontów, poznanie innych sposobów widzenia świata w obszarze, który Cię interesuje. Oczywiście dobrze by było wykorzystać nabytą przez 5 lat wiedzę w praktyce, ale nie łudź się, że tak jest zawsze.

Chcę mieć dobra prace po studiach

Pracy nikt nie daje za to, że skończyłeś/aś studia. Dyplom ukończenia studiów to zaledwie zaświadczenie, że potrafisz się uczyć. Jeśli nie idziesz na studia, to musisz się uczyć inaczej, innymi metodami ( zwykle uczysz się efektywniej i szybciej od studenta, bo metodami opartymi na działaniu, a nie na wkuwaniu teorii)

W takim razie, czy warto studiować?

A może wzorem Billa Gatesa, warto najlepsze lata swego życia – gdy ma się najwięcej energii – wykorzystać na tworzenie i budowanie  swoich biznesów, na urzeczywistnianie swoich pomysłów – a nie na bezproduktywne siedzenie na wykładach.

Czy jest możliwa dobra praca bez studiów?

Pracy jest sporo, ale dla ludzi, którzy potrafią coś zrobić, zaprojektować, wyprodukować, itp.Liczą się konkretne umiejętności oraz prawdziwa inteligencja, czyli umiejętność podejmowania mądrych decyzji w nietypowych sytuacjach.

Dlatego już w trakcie nauki rób coś.  Zrób cokolwiek, co pozwoli ci na zdobycie doświadczenia. Rób, próbuj- coś z tych prób wyjdzie.

Doświadczenie to nie tylko praca w sensie etatu czy innego zatrudnienia. Doświadczenie to konkretne umiejętności, które umiesz wykonywać perfekcyjnie. Umiejętności, które są komuś potrzebne. Cokolwiek umiesz robić, znajdziesz na to chętnych. To tylko kwestia sprzedaży własnych umiejętności.

Musisz mieć pomysł na siebie – jeśli ty nie masz, to ktoś cię zaangażuje w swój pomysł. I możesz nie być zadowolony ze sposobu, w jaki ten ktoś zorganizuje Ci życie.

Musisz tylko wiedzieć, co chcesz robić, jakie problemy rozwiązywać. A potem zaproponować i sprzedać swoje umiejętności komuś, kto takich umiejętności potrzebuje.

Osoby, które mają  fach w ręku, czyli umiejętności praktyczne,  zawsze sobie poradzą. A ten, kto zrobił studia, bo wypada je mieć, nie zna języków musi się pogodzić z faktem, że nie może nie być zapotrzebowania na jego umiejętności na rynku pracy. Możesz mieć nawet 2 doktoraty –jesteś wtedy  na pewno wykształcony, tylko że wykształcony w dziedzinie, na którą nie ma rynkowego zapotrzebowania.

Własna firma bez studiów?

Lepiej jest zainwestować w własny biznes i wytrwale budować jego markę. Nikomu nie zależy na Twojej karierze. Więc pracuj nad nią sam/a, pod własną marką.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener biznesu. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com * http://annasawczuk.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak zaplanować swoją karierę?, Prywatny Gabinet Doradcy Zawodowego, Rozwój Zawodowy I Osobisty, W czym jesteś dobry? i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Pomoc doradcy kariery. Warto studiować? Jaka praca po studiach?

 1. Interesujący wpis, burzący powszechnie panujące przekonanie, że studia to coś koniecznego i etap, który po prostu wypada przejść. Zgadzam się, że osoba która posiada praktyczne umiejętności, potrafi je sprzedać, a co najważniejsze ma pomysł i dość wytrwałości, by rozkręcić i utrzymać własny biznes – nie musi iść na studia. Ale studia są czymś bardzo wartościowym ze względów, o których Pani pisała w artykule. To szkoła uczenia się, możliwość obcowania z autorytetami w danej dziedzinie, trening umiejętności dyskusji i obrony swojego stanowiska. To także miejsce zawierania relacji nie tylko towarzyskich, ale też biznesowych. Jeżeli ktoś wie, czego chce, to okres studiów może mu bardzo pomóc to osiągnąć. Trzeba po prostu wiedzieć, jak spożytkować te piękne pięć lat życia.

  Rozkręcenie biznesu czy zrobienie kariery, a dopiero potem studia – to też interesujący pomysł. Choć dostrzegam pewne zagrożenia – zwyczajnie możemy nie mieć już czasu na studiowanie, czuć się nieco obco ze względu na różnicę wieku i oczekiwań od życia czy form spędzania wolnego czasu większości studentów. Z drugiej strony ludzie starsi zwykle wiedzą, czego chcą i potrafią naprawdę przykładać się do tego, co robią :)

  Więc nie ma dobrych czy złych rozwiązań – jak przeczytamy we wpisie – można iść na studia albo działać na własną rękę. Wszystko zależy tylko od nas :) Od siebie dodam, że kluczem do sukcesu może być specjalizowanie się, do czego studia moim zdaniem bardzo się przydają. O korzyściach płynących ze specjalizacji pisałem ostatnio na moim blogu – gdzie wszystkich zainteresowanych zapraszam.

  A tak w ogóle – własna firma? Czy studia? A dlaczego ich nie połączyć? :) Można mieć dwa w jednym! Osobiście znam wiele żywych tego przykładów :)

  Pozdrawiam,
  Krzysztof

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.