Kariera: Zmiana zawodu (2)

awansDoradca zawodowy radzi:

Ciąg dalszy wpisu: Jak zmienić całkowicie kierunek kariery?

3. Znajdź czas

Na przemyślenie swojej sytuacji rodzinno-zawodowej. Jak wiadomo, początki są trudne, więc możesz spędzać więcej czasu skupiając się na nowej pracy (dodatkowe szkolenia, poznawanie nowych obowiązków, nauka sa konieczne, jeśli szybko chcesz dorównać tym, którzy zaczęli wcześniej). Jak to przyjmie Twoja rodzina?

I daj sobie czas na bycie coraz lepszym! Nie musisz robić wszystkiego od razu.

4. Poradź się fachowca od zarządzania karierą

I to niekoniecznie mnie :-)

Istnieje cała armia doradców zawodowych, konsultantów kariery, coachów itp osób, które zawodowo zajmują się planowaniem kariery i są specjalistami od wykorzystania Twoich możliwości.

Jeśli nie wiesz, do czego masz predyspozycje, jaki zawód jest dla Ciebie, co mógłbyś robić, jak szukać pracy, gdzie zdobywać doświadczenie, jak awansować – zgłoś się do nich.

W Urzędach Pracy usługi doradcy zawodowego są bezpłatne. Nie każdy wie, że wystarczy zarejestrować się jako poszukujący pracy, aby móc skorzystać – nie trzeba być bezrobotnym).

5. Pomyśl, jak taka zmiana wpłynie na Twoje zarobki.

Jasne, że nie zmieniasz zawodu po to, by zarabiać mniej. Warto jednak, przy zalecanym optymizmie, pozostać realistą i założyć, że na początku moga one być mniejsze, niż wynika ze statystyk.

Na pewno będzie rozsądnie zgromadzić sumę, która przez rok pomoże Ci przetrwać, zanim zaczniesz przynosić do domu porównywalne pieniądze.

6. Kombinuj, jak i gdzie najlepiej wykorzystać nowe umiejętności

Praca u kogoś? Firma prywatna, państwowa czy NGO? A może jako freelancer? A może własna firma?

Każda z tych opcji to inne wyzwania, inne możliwości i skupienie się na rozwiązywaniu nieco innych problemów. Niby to samo, a jednak nie to samo.

Przykład:

Sprzedawcą jest przedstawiciel handlowy aktywnie pozyskujący klientów. Nieco to sie różni od pracy sprzedawcy, który pracuje za ladą. W fundacji sprzedaż można ćwiczyć na stanowisku fundrisera.

Róznica polega na ODPOWIEDZIALNOŚCI za zdobycie i utrzymanie klienta.

Za co Ty chcesz być odpowiedzialny/a?

7. Acha! Studia podyplomowe i MBA

Niech Ci się nie zdaje, że łatwo jest zmienić kierunek kariery idąc na studia podyplomowe lub robiąc MBA z interesującej Cię dziedziny. I że po studiach zostaniesz zasypana/y propozycjami pracy.

Wg mojego rozeznania około 70% osób, które poszły na studia z nadzieją nauczenia się nowego zawodu, są rozczarowane, bo nie miały wcześniejszych praktycznych doświadczeń w tej dziedzinie.

Studia możesz zrobić, jak już MASZ DOŚWIADCZENIE w danej dziedzinie, inaczej zmarnujesz czas i nauczysz sie teorii, która możesz znacznie taniej przeczytać w książkach.

Wiem, że nie ze wszystkim się zgadzasz – napisz!

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Jak zmienić całkowicie kierunek kariery? (1)

3 myśli w temacie “Kariera: Zmiana zawodu (2)

  1. Chciałbym zmienić zawód i zostac doradcą finnansowym dlatego chcę się poradzić

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.