Szukanie pracy: Jak napisać list motywacyjny?

awansDoradca zawodowy radzi:

Rozumiem, że jeśli szukasz odpowiedzi na to pytanie, to szukasz pracy, znalazłeś ofertę, która Cię interesuje i każą Ci napisać cv i list motywacyjny.

Umiesz napisać cv? Świetnie, ale zerknij jeszcze do naszego bezpłatnego ebooka CZY I TY ROBISZ TAKIE BŁĘDY W CV?” albo skorzystaj z rad „Jak napisać efektywne, bo kierowane cv”.

A co z listem motywacyjnym?

Po pierwsze, nie wszędzie taki list chcą. Ty nie masz tego szczęścia :-(

Po drugie, często nikt go nie czyta.

W takim razie, zapytasz:

po co się w ogóle męczyć

pisząc jeszcze jeden taki sam jak wszystkie list motywacyjny?

Ano po to, że niektórzy jednak czytają. I nigdy nie wiesz, jaka okoliczność właśnie zachodzi.

Niektórzy rekrutujący przyzwyczaili się, że nie ma sensu czytać listu motywacyjnego, bo i tak dostaną po wielokroć powielone wytarte frazesy, które nic dodatkowego o kandydacie nie powiedzą. I skupiają sie na czytaniu samego życiorysu.

Część HRowców jednak wciąż wierzy w ludzkość i duże szanse na zaproszenie na rozmowę ma osoba, która wysili się odrobinę i napisze list, który ukazuje JEJ motywacje do podjęcia pracy.

WYTYCZNE DO NAPISANIA LISTU MOTYWACYJNEGO:

1. List motywacyjny to list, który piszesz do konkretnej osoby. Wysil się odrobinę i ustal jej płeć, imię, nazwisko i stanowisko.

2. Pomyśl, jak rozpocząć list. To może być jedno zdanie, byle przykuwające uwagę.

3. Pomyśl,jakie korzyści zyska pracodawca zatrudniając akurat Ciebie i napisz mu o tym. Wystarczą 2-3 zdania, mogą być złożone.

4. Wyraż chęć umówienia się na rozmowę i podpisz się.

Tyle. List ma być krótki, nawet taki na 1/3 strony pozwala podjąć decyzję: zaprosić na rozmowę, czy nie? Oczywiście, o ile jest sensownie napisany.

Jeśli potrzebujesz dodatkowej pomocy, skorzystaj z konsultacji (także mailowo) lub napisz sam/a list motywacyjny korzystając z przykładów i bardziej szczegółowych wskazówek ebooka „List motywacyjny pełen korzyści”.

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Nowa praca: Jak się dobrze zaprezentowac na rozmowie kwalifikacyjnej? i oznaczony tagami , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Jedna odpowiedź na „Szukanie pracy: Jak napisać list motywacyjny?

  1. Listonosz pisze:

    Dopóki na większość interesujących ofert pracy będzie odpowiadać wielu kandydatów, często równie dobrze dopasowanych do wymagań konkretnej oferty, dopóty pracodawcy mogą nam w trakcie procesu rekrutacji stawiać czasochłonne w realizacji żądania, czyli na przykład wymóg wysłania listu motywacyjnego.

    Jeśli w odpowiedzi na daną ofertę pracy, w której proszono także o list motywacyjny, wyślemy jedynie swoje CV, jest bardzo prawdopodobne, że co najmniej kilku innych równie dobrych kandydatów (a może i lepszych od nas) załączy do swoich dokumentów aplikacyjnych także napisany specjalnie pod tę ofertę LM. W takim wypadku rekruter najprawdopodobniej nie zaprosi nas na rozmowę kwalifikacyjną.

    Nie ma jednak powodu postrzegać konieczność pisania listu motywacyjnego tylko jako zło konieczne. Jeśli przed napisaniem listu motywacyjnego dobrze zastanowimy się nad naszą dotychczasową ścieżką zawodową i zdobytym doświadczeniem – a także dość dokładnie określimy nasze dalsze cele zawodowe i to, czego chcielibyśmy się jeszcze nauczyć i w jakim kierunku dalej rozwijać – to lepiej wypadniemy podczas ewentualnej rozmowy kwalifikacyjnej. Mamy także większe szanse, że praca, którą ostatecznie zdobędziemy, będzie w większym stopniu odpowiadać naszym predyspozycjom, zainteresowaniom i aspiracjom.

    Dobrze napisany list motywacyjny może wyróżnić nas spośród innych kandydatów – jego brak lub bardzo nieodpowiednia forma mogą skutecznie pozbawić nas możliwości spotkania z pracodawcą.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s