Networking w karierze zawodowej

awansOkiem doradcy zawodowego:

Co to takiego ten networking?

Nie będę mieć Ci za złe, jeśli powiesz: znajomości. Jasne, że tak, ale nie w używanym powszechnie przez ogół. Może lepiej powiedzieć: umiejętność budowy sieci kontaktów. Naprawdę ważne jest to, kto Cię zna i dlaczego jesteś warta poznania.

Na spotkaniu w Szkole Biznesu Politechniki Warszawskiej w dniu 4.02.2010 przedstawiciele Polskiego Stowarzyszenia Konsultantów Kariery i Grzegorz Turniak przedstawiali swoje poglądy na temat ważności networkingu w karierze zawodowej.

Wnioski ze spotkania

  • Dbaj o relacje z ludźmi. Buduj je ciągle i niestrudzenie, nie odcinaj nici, wiążących Cię z innymi.

Niektórzy mają tendencje do zbytniego skupiania się na konkretnych, samodzielnych zadaniach i zapominają o otaczającym ich innym świecie. W szczególnie złej sytuacji są osoby pracujące przez lata w jednej firmie, którym kończy się świat w momencie jej rozwiązania. Brak kontaktów spoza firmy czy branży skutkuje zwykle długotrwałym bezrobociem.

  • Zrób to dla samej przyjemności pomagania innym,  rozszerzając ich krąg oddziaływania.  Twoim zadaniem jest pomóc INNYM osiągać ich cele.

I nie pytaj, co będziesz z tego mieć – gwarantuję, że więcej, niż myślisz.

  • Około 60% ludzi znajduje pracę czy zlecenia dzięki wcześniejszym kontaktom.

Zresztą nie ma w tym nic dziwnego: nawet, jeśli byś otwierał budkę z hot-dogami i szukał sprzedawcy, to  zaczniesz go szukać wśród znajomych i znajomych znajomych, pytając: nie znasz czasem kogoś, kto mógłby mi pomóc?

  • Jeśli szukasz pracy to wiedz, że wysyłanie w ciemno cv ma małą skuteczność.

Z poszukiwaniem osoby na stanowisko jest jak z układaniem puzzli: masz obrazek  i po kolei układasz pasujące elementy układanki.

Jeśli dostajesz samo cv i nie znasz osoby, która je przysłała to tak, jakbyś dostał elementy puzzli potrzebne do ułożenia samej ramki. Brakuje Ci innych informacji, nie ujętych, bo nie ujmowalnych w cv. Już prędzej w liście motywacyjnym, ale kto potrafi napisać go tak, by był ciekawy dla czytającego?

Możesz na tej podstawie (i rozmowy) stwierdzić, że ta właśnie osoba będzie całkowicie pasować do stanowiska i SPRÓBUJESZ z dostarczonych przez nią elementów złożyć cały obrazek. A co będzie, jeśli pewnych elementów zabraknie albo jeśli daje ona  części nie pasujące do układanki?

Jeśli zaś ktoś Ci poleci tę osobę, to dodatkowo zyskujesz „środek puzzli” – sprawdzone informacje, np.  o podejściu tej osoby do obowiązków, jej stylu działania i myślenia, dotychczasowych osiągnięciach i korzyściach ze współpracy z nią.

Weź więc na siebie odpowiedzialność za pomoc innym w wykorzystaniu ich zdolności i umiejętności. Połączysz ludzi oferujących z potrzebującymi, a przy okazji przyjemne z pożytecznym :-)

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak Awansować?, Jak zaplanować swoją karierę?, Nowa praca: Jak się dobrze zaprezentowac na rozmowie kwalifikacyjnej? i oznaczony tagami , , , , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

2 odpowiedzi na „Networking w karierze zawodowej

  1. Pingback: Szukasz pracy? Szukaj przez network! | Twoja Kariera Okiem Doradcy Zawodowego

  2. Poznawanie ludzi i budowanie relacji to kapitał społeczny, który buduje się przez całe życie.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s