Kariera – od czego zacząć?

awans Pytania do doradcy zawodowego

Bardzo często zadawane mi jest pytanie, od czego rozpocząć swoja karierę, od jakich firm czy stanowisk. Niestety, to co napiszę, może Ci się nie spodobać.

Uważam, że bardzo często młodzi ludzie przeceniają swoje umiejętności.  Spotkałam absolwentów, którzy aspirowali do stanowiska managera tylko dlatego, że ukończyli „szkołę managerską” albo wyceniali swoje usługi na 2000 złotych więcej, niż oferuje rynek na danym stanowisku. Dlaczego? „Bo trzeba się cenić, skończyłam prestiżową uczelnię, studia były drogie”.

Oczywiście są absolwenci, którzy mają umiejętności potrzebne na rynku, zwykle jednak mają je nie dzięki szkole czy studiom, ale działalności pozaszkolnej.

Chłopak, który razem z ojcem tynkuje domy, dziewczyna, która szyje koleżankom bluzki, organizator szkoleń dla fundacji, w której działa – to wszystko przykłady działań, które rozwijają konkretne, potrzebne umiejętności.

I znów okazuje się, że dobrze mieć pasję i ją rozwijać :-)

I naprawdę nie trzeba mieć ze wszystkiego samych piątek, lepiej zająć się tym, co będzie Ci przydatne w prawdziwym życiu. Stara prawda głosi, że studenci piątkowi pracują dla trójkowych, a ci czwórkowi zostają na uczelni.

Jeśli wytrwale rozwijasz swoje pasje od dłuższego czasu, możesz pokusić się o podzielenie się nią z  jak największą liczbą osób.  Rozwiniesz w ten sposób nowe umiejętności potrzebne na rynku pracy – przede wszystkim dobrą komunikację z innymi.

Praktyczna nauka sprzedawania, przekonywania, negocjacji czy  prezentacji zwiększy też Twoją pewność siebie i umiejętność podejmowania decyzji.

Inne przykłady zdobywania przez młodych ludzi potrzebnych na rynku umiejętności:

  • sprzedawca kosmetyków Oriflame
  • pomoc w redagowaniu gazetki szkolnej
  • pomaganie innym w lekcjach
  • sprzedaż na kiermaszu, targu
  • zbieranie owoców w sadzie
  • odpowiedzialność za czystość w domu
  • codzienne gotowanie obiadów

Nie należy zatem poświęcać wszystkich sił na naukę rzeczy szkolnych, tylko wziąć się do prawdziwej roboty, która wyrabia systematyczność i odpowiedzialność. Po latach okazuje się, że sukces w życiu osiągnęli  wcale nie  ci, którzy dobrze się uczyli.

Mniej teorii, więcej działania. I nie bój się popełniać błędów!

Anna Sawczuk – Doradca Zawodowy / Kariery Warszawa

awans

Powiązane artykuły:

Planowanie kariery

Czy masz zaplanowaną swoją karierę?

Budowanie kariery to jak budowanie domu, w którym chcesz mieszkać

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google

Komentujesz korzystając z konta Google. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s

Ta witryna wykorzystuje usługę Akismet aby zredukować ilość spamu. Dowiedz się w jaki sposób dane w twoich komentarzach są przetwarzane.