Planowanie kariery

Okiem doradcy zawodowego:

Jak podjąć decyzję co dalej po studiach, nie mając konkretnego pomysłu na zawodowe życie – radzi doradca personalny, trener szkoleniowy i przedstawiciel firmy konsultingowej

awansJak budować swoją karierę, mówią: doradca Joanna Czarnocka-Tworzyńska z firmy executive search Ray & Berndtson, Anna Sawczuk, trener firmy szkoleniowej Strategia Konsulting, i Wojciech Stankiewicz z McKinsey & Company, firmy zajmującej się konsultingiem gospodarczym.

Justyna Bielinowicz: Po co planować ścieżkę kariery? Czy rzeczywiście warto to robić?

Joanna Czarnocka-Tworzyńska, Ray & Berndtson: Warto. Młodzi ludzie powinni planować kariery choćby dlatego, że nie planując, nie będą działać kierunkowo, systematycznie, a zatem – skutecznie. W najgorszym wypadku nie będą działać wcale, zdając się na przypadek. Jeśli więc nawet planowanie kariery nie gwarantuje dobrych efektów i spełnienia nadziei, brak planu z pewnością prowadzi do gorszych rezultatów.

A czy jest sens mówić o budowaniu kariery, kiedy w Polsce jest tak duże bezrobocie? Wielu absolwentów chce po prostu znaleźć jakąkolwiek pracę…

Joanna Czarnocka-Tworzyńska: Oczywiście, że jest sens! To jest w Polsce nawet konieczne. Właśnie po to, żeby przezwyciężyć lęk, bezradność i bierność. To właśnie realne działania i konkretne zachowania oraz wybory budują nasze kariery, tworzą okazje i otwierają możliwości. I… często prowadzą do nieplanowanych rezultatów. Często nie byłoby ich, gdyby nie istniała kiedyś opracowana ścieżka kariery, którą ktoś starał się wcielić w życie.

Anna Sawczuk, trener firmy szkoleniowej Strategia Konsulting: Zawsze opłaca się wiedzieć, co się chce robić.

Wojciech Stankiewicz, McKinsey & Company: Nie wiem, czy w Polsce nie jest nawet to bardziej potrzebne niż w krajach o niskim bezrobociu.

W ciągu kilku lat nasz rynek pracy bardzo się zmienił, aby osiągnąć sukces, trzeba być lepiej przygotowanym od konkurentów. Ale to, że rynek się szybko zmienia, stwarza też więcej możliwości aktywnego kształtowania kariery. Możliwości rozpoczęcia kariery są coraz bardziej różnorodne. Można iść do pracy w konsultingu czy bankowości, można rozpocząć karierę na uczelni, można iść do marketingu, można założyć własny biznes, można iść do służby cywilnej – często podjęcie tej pierwszej decyzji kształtuje życiorys zawodowy na wiele lat i dlatego nad własną ścieżką kariery trzeba się zacząć zastanawiać, jeszcze zanim zaczniemy wysyłać życiorysy.

Jak się wobec tego zabrać do planowania kariery?

Joanna Czarnocka-Tworzyńska: Najlepiej zacząć od realistycznej autodiagnozy i oceny swoich talentów, umiejętności, chęci i możliwości, a później, uwzględniając także realia rynkowe, opracować kilka alternatywnych, „wystarczająco dobrych” ścieżek i wariantów.

Dobrze jest pamiętać o tym, jaki jest wymarzony scenariusz, żeby go przez przypadek nie przegapić. Kiedy masz już trzy, pięć wariantów z wyznaczonymi celami krótkoterminowymi i sposobem ich realizacji, zacznij działać. Kiedy coś już ci się uda (np. zdobędziesz pracę recepcjonistki, a nie jak zakładał wariant idealny – wziętej modelki), przygotuj kolejny algorytm i kolejne opcje. I działaj dalej. Jeśli nawet żadna z opcji nie przyniesie spodziewanego rezultatu, zdobędziesz wiele pomocnych doświadczeń i obserwacji rynku pracy.

Po jakimś czasie warianty ścieżek karier mogą okazać się bardzo odległe od wersji początkowych. To nic złego, taki jest proces urealniania oczekiwań i zdobywania wiedzy o sobie i świecie.

Wojciech Stankiewicz: Nie można zaplanować kariery na kolanie, 15 minut przed rozmową kwalifikacyjną. Zarezerwuj na to kilka wieczorów i zacznij wcześnie – na studiach. Wiedząc, gdzie chcesz zajść, możesz pod tym kątem dobierać praktyki i przedmioty na uczelni.

Zbadaj rynek. Nie znając swoich możliwości, nie będziesz w stanie wybrać tych najbardziej atrakcyjnych. Zrób listę miejsc pracy, gdzie poszli znajomi. Dowiedz się, gdzie lądują absolwenci twojej uczelni, przejrzyj dokładnie „Gazetę Praca”, wejdź do Internetu (np. http://www.pracuj.pl).

Jeśli dobrze zbadasz rynek, dostaniesz natłok informacji. Teraz odpowiedz sobie na pytania: w jakiej branży chcesz pracować i w jakiej funkcji. To są dwie rozłączne kwestie, możesz przecież pracować w banku, w handlu, w liniach lotniczych, w każdej z tych branży zajmując się finansami, sprzedażą czy zasobami ludzkimi.

Określ swoje priorytety, pamiętając, że praca powinna podniecać. Potem spójrz na swoje predyspozycje – w czym byłeś dobry w szkole i w życiu? W jakiej roli będziesz się czuł dobrze? Co radzili ci znajomi? Oceń potencjał każdej opcji. Jak wysoko możesz zajść? Jakie są zarobki i szanse rozwoju? W jakich kierunkach będziesz się w stanie rozwijać? Jak będzie się zmieniała branża? I wreszcie, jak konkurencyjna jest?

A potem wyobraź sobie, że jest rok 2005 i 2015. Kim jesteś? Co robisz? Gdzie mieszkasz? Co osiągnąłeś?

Dokonaj ostatecznego wyboru kilku opcji. W tym momencie możesz sobie powiedzieć, że masz już jakieś pojęcie na temat rynku pracy i tego, jak chcesz na nim zaistnieć. Właśnie zdefiniowałeś wstępnie swoją ścieżkę kariery.

Od czego powinni zacząć ci absolwenci, którzy nie mają pojęcia, co chcieliby robić w dorosłym życiu?

Anna Sawczuk: Powinni zastanowić się, co lubią robić. Spisać zajęcia, które dają im przyjemność (wszystkie, nawet te, które na pozór nie mają nic wspólnego z pracą). Na liście powinno się znaleźć przynajmniej 10 pkt. Trzeba zadać sobie pytania: czy wszystkie dają ci tyle samo zadowolenia, czy może jest jedno zajęcie, któremu chcesz poświęcić się bez reszty? Czy kiedy je wykonujesz, zapominasz o całym świecie? Kolejne pytanie: co chciałbyś robić, gdybyś nie musiał troszczyć się o pieniądze?

Dla przykładu – rasowi sprzedawcy mówią tu o spotykaniu ludzi, zwiedzaniu nowych miejsc, zależności od samego siebie, pracy w terenie i jej dogodnych godzinach, ustalaniu własnego tempa pracy, oglądaniu coraz to nowych aranżacji wnętrz, zmienności otoczenia, zbieraniu nowych doświadczeń.

Teraz czas na następną grupę pytań: czy wiesz, z jakimi ograniczeniami (czasowe, lokalowe, społeczne) wiąże się wybrane zajęcie? Jakie własne ograniczenia przyjdzie ci pokonać? Czy jesteś na to przygotowany?

Sprzedawcy, którzy od początku wiedzą, z czym przyjdzie się im zmierzyć, a mimo to decydują się na pracę, to prawdopodobnie ci, których nic nie przestraszy ani nie zaskoczy.

Joanna Czarnocka-Tworzyńska: Pierwszym krokiem powinno być dla nich odrzucenie tego, czego na pewno nie chcą robić, i stworzenie listy możliwości, które być może (choć nie na pewno) są dla nich dobre. Drugi krok – trzeba zacząć coś robić, znaleźć pierwszą pracę i sprawdzić, jak to wygląda. Trzeci krok – to próba przypomnienia sobie wszystkich momentów, w których praca i działanie sprawiały ci przyjemność, dawały satysfakcję i budziły uznanie innych i zastanowić się, w jakich zawodach, miejscach pracy jest najwięcej tych elementów.

A co można poradzić absolwentom, którzy marzą o konkretnym stanowisku (np. dyrektora finansowego, kierownika marketingu) albo o dziale konkretnej firmy?

Joanna Czarnocka-Tworzyńska: Porozmawiaj z kimś, kto już to osiągnął. Upewnij się, czy rzeczywistość odpowiada twoim marzeniom. Jeżeli tak, działaj dalej. Określi, jakie warunki musisz spełniać i co zrobić, żeby zajęcie tego stanowiska było w ogóle realne i zacznij, nie idąc na żadne kompromisy, spełniać te warunki – np. uzupełniając wykształcenie, wysyłając aplikację do wybranej firmy itp. Zawsze jednak warto mieć zastępczy plan. I zawsze być otwartym na informacje zwrotne o swoich możliwościach i dokonaniach.

Anna Sawczuk: Niech się starają tam o pracę. Wielu moich znajomych pracowało początkowo za darmo albo za minimalne wynagrodzenie. Robili to właśnie po to, by zdobyć doświadczenie w wymarzonym zawodzie.

Pytania na początek kariery

  • Kim jestem? (to pytanie zarówno o wartości, jak i zdolności, chęci, potrzeby)
  • Co potrafię? (to pytanie o umiejętności zarówno merytoryczne, poparte wykształceniem i doświadczeniem, i tzw. miękkie, umiejętności interpersonalne)
  • Czego chcę, co planuję osiągnąć? Jak bardzo mi na tym zależy? Jaki jest świat, który mnie otacza (jak wygląda sytuacja na rynku pracy, jaka jest konkurencja w mojej branży i specjalności, jaki jest rynek w mojej miejscowości, a jaki w dużym mieście)
  • W jakim punkcie jestem dzisiaj? Gdzie chcę być za pięć, dziesięć lat? Co muszę zrobić, żeby tam być? Czy są inne warianty mojej kariery (życia), które dadzą mi zadowolenie? Jakie są? Co muszę zrobić, żeby stały się realne? Czego mi brakuje? Czy mam szanse nadrobić te braki?

napisała: Bianka Jaworska

awans

Reklamy

Informacje o Ania Sawczuk

Anna Sawczuk pracuje jako doradca zawodowy i przedsiębiorczości oraz trener komunikacji. Zajmuje się także projektowaniem stron www - buduje profesjonalne strony w oparciu o WordPress. Ponadto zajmuje się promowaniem i pozycjonowaniem stron internetowych oraz pomocą w pozyskiwaniu klientów przez Internet. *************************************************************************** Zapoznaj się ze stronami Anny Sawczuk: * http://stronadlaeksperta.pl * https://pracaikariera.wordpress.com
Ten wpis został opublikowany w kategorii Doradca Zawodowy Warszawa Skype / online - doradztwo zawodowe, Jak zaplanować swoją karierę? i oznaczony tagami , , , , . Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

w

Connecting to %s